Reklama

Reklama

Po World Bowl XIII: Pochwała ataku

To była wspaniała promocja futbolu na Starym Kontynencie. Wielki finał NFL Europe 2005 - Yello Strom World Bowl XIII zakończył się sukcesem Amsterdam Admirals, którzy pokonali broniący tytułu zespół Berlin Thunder 27-21.

Na LTU arena w Dusseldorfie wszystko rozstrzygnęło się jednak dopiero w ostatniej akcji, więc trudno chyba o lepszą propagandę tego sportu - nieco po macoszemu traktowanego w Polsce.

Kiedy do końca spotkania pozostawało 5 sekund, berlińczycy byli zaledwie 22 jardy od pola punktowego rywali i mieli do dyspozycji ostatnią, czwartą próbę. Szkoleniowiec Thunder poprosił o "time-out", by przedyskutować ostatnią akcję, a na trybunach wielu widzów łapało się za głowy...

Chwilę później podanie quarterbacka ekipy ze stolicy Niemiec Dave'a Ragone'a w kierunku Roberta Redda zostało zbite w "endzone" przez Normana Lejeune'a i gdy piłka upadła na murawę sprawa tytułu stała się jasna. Po raz pierwszy w historii ligi zdobyli go Admirals, którzy - co ciekawe - wygrali dopiero drugi mecz w sezonie poza AmsterdamArena.

Reklama

- Nie mogłem opanować swoich łez - powiedział wspomniany Lejeune. Pracowaliśmy tak ciężko, by się dostać do finału. Od pierwszego dnia obozu w Tampa mówiłem, że możemy wygrać i potwierdziliśmy to tutaj, zwyciężając w tym meczu.

Zwycięstwo zespołu z Amsterdamu to zasługa konsekwentnie realizowanej taktyki, w której położono nacisk na grę biegową. Admirals - najlepsi w grze "dołem" w sezonie regularnym - w pełni wykorzystali ten atut dzięki dobrej grze dwójki Jonathan Smith - Jarrett Payton (syn zmarłego running backa Bears - członka NFL Hall of Fame). Obaj złożyli się na 102 ze 110 jardów (w 29 zagraniach) uzyskanych "dołem" przez ekipę z Amsterdamu.

Tylko 57 jardów (13 zagrań) w grze biegowej uzyskał natomiast zespół Thunder, który zdecydowanie postawił na grę podaniem, także na skutek kontuzji jednego z czołowych running backów Cala Murraya.

Ragone długo jednak nie mógł znaleźć właściwego rytmu i dopiero przyśpieszenie gry w II połowie (przejście na "no huddle offense" i zagrania z formacji "shotgun") dało spodziewany efekt. W IV kwarcie Ragone podał na dwa touchdowny (łącznie 3 TD, 328 yardów) i był bliski zapewnienia zwycięstwa berlińczykom. Tak blisko, jak blisko była piłka rąk Terrence'a Stubbsa, który 22 sekundy wyciągnął się jak struna w polu punktowym.

Quarterback Kurt Kittner miał nieco gorsze statystyki (2 TD, 239 jardów), ale to on poprowadził Admirals do sukcesu, za co otrzymał tytuł MVP - Jestem szczęśliwy, przeszliśmy razem dobre i złe momenty. To jest mój pierwszy tytuł w karierze - powiedział zawodnik, który miał okazję współpracować z najlepszym odbierającym tego sezonu Ruvellem Martinem, który podczas World Bowl w akrobatyczny sposób zdobył swoje 13 przyłożenie w sezonie. Ten gracz San Diego Chargers ma szansę zabłysnąć w NFL.

W NFL Europe obrona nie wygrywa tytułów - wygrywa atak. Właśnie ofensywa Admirals była najlepsza w sezonie regularnym i to było widać w ubiegłą sobotę. Ekipa z Amsterdamu nie straciła żadnej piłki (jeden "fumble", ale odzyskany) i podniosła w górę trofeum.

Zespół Thunder (jedna strata - "fumble") był bliski sukcesu, ale strata z pierwszej połowy (7-17) oraz głupie kary w końcówce stanęły im na drodze do obrony tytułu.

- Mieliśmy sporo "upuszczonych" piłek, zarówno w obronie, oraz w ataku i wykopaliśmy sobie dołek - powiedział Rick Lantz, trener Thunder, któremu nie udało się po raz drugi z rzędu sięgnąć po World Bowl. - Jednak i tak jestem dumny z chłopaków, bo walczyli do końca.

Witek Cebulewski, Duesseldorf

Zobacz GALERIĘ zdjęć z Yello Strom World Bowl XIII

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy