Reklama

Reklama

Platini: Cztery stadiony na Ukrainie, cztery w Polsce

Szef UEFA Michel Platini powiedział w czwartek w Monako, że przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 przebiegają w dobrym tempie i wyraził przekonanie, iż mecze EURO 2012 odbędą się na czterech polskich i czterech ukraińskich stadionach.

Zdaniem Platiniego wątpliwości może ewentualnie budzić stan przygotowań dwóch stadionów na Ukrainie. - Zakładamy, że będą cztery stadiony w Polsce i cztery na Ukrainie, a w październiku ustalony już będzie ostateczny terminarz rozgrywek - powiedział.

Po przeprowadzonych wiosną kontrolach Michel Platini w kwietniu wyznaczył ukraińskim organizatorom dwumiesięczny termin na nadrobienie zaległości w przygotowaniach. W czwartek oświadczył zaś, że niektóre kłopoty wynikają z faktu, iż oba kraje nie mają doświadczeń w organizacji tak wielkiej imprezy.

Reklama

- Trwa budowa stadionów czy dróg, ale oba kraje potrzebują rady i pomocy naszych ekspertów - zauważył szef europejskiej unii piłkarskiej. - Lotnisko w Charkowie przygotowane jest na przyjęcie kilkunastu lotów dziennie, ale w dniu kiedy odbywać się będzie ważny mecz, takich operacji może być sto. Aby to pomyślnie zorganizować potrzebna jest pomoc ekspertów.

Michel Platini zapowiedział podwojenie liczby fachowców z UEFA wspomagających miejscowych organizatorów w decydującej fazie przygotowań. Podkreślił jednocześnie, że wszyscy ci eksperci skierowani do krajów organizatorów przez europejską federację są w całości opłacani przez UEFA.

Odpowiedzialny z ramienia UEFA za organizację EURO 2012 Martin Kallen zauważył z uznaniem "wielki postęp" w przygotowaniach, szczególnie jeśli chodzi o budowę stadionów. Przypomniał, że w Polsce: - Gdańsk ma być zakończony na przełomie roku, Poznań zostanie otwarty we wrześniu tego roku, Warszawa zakończy budowę w czerwcu 2011. Znaczący postęp obserwujemy również we Wrocławiu, gdzie były problemy z opóźnieniem prac.

- Na Ukrainie - powiedział Kallen, który był odpowiedzialny także za organizację dwóch poprzednich turniejów, w 2004 i 2008 roku - stadion w Doniecku jest już gotowy - to prawdziwy brylant - i organizuje mecze. Gotowy jest też Charków, gdzie gra miejscowy klub. Jeśli chodzi o Kijów, rekonstrukcja starego stadionu olimpijskiego powinna zakończyć się w czerwcu 2011. We Lwowie z kolei w marcu widzieliśmy tylko fundamenty, a dziś montowane są już elementy trybun, co pozwala nam wierzyć, że prace zostaną zakończone latem przyszłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama