Reklama

Reklama

Oskar Pistorius. Sąd 3 listopada zajmie się kolejną apelacją ws. paraolimpijczyka

Najwyższy Sąd Apelacyjny w RPA 3 listopada wysłucha argumentów prokuratury, domagającej się ponownego rozpatrzenia sprawy Oscara Pistoriusa. Poruszający się na protezach były lekkoatleta w ubiegłym roku został skazany na sześć lat więzienia za zamordowanie swojej partnerki.

Już tuż po ogłoszeniu wyroku wielu komentatorów określało wymiar kary jako łagodny.

6 lipca w Pretorii Pistoriusa został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za zamordowanie Reevy Steenkamp.

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach utytułowany lekkoatleta, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił partnerkę w swoim domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jak sportowiec oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Reklama

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do "nieumyślnego zabójstwa". Więzienie opuścił już 20 października 2015 roku, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Lekkoatleta w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Tym razem skazano go na sześć lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL