Reklama

Reklama

Norwegowie: Gdzie jest Kowalczyk?

Norweżka Marit Bjoergen wygrała w Oslo bieg na 30 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata. Publiczność dopytywała się o Justynę Kowalczyk. Spikerzy kilkakrotnie wyjaśniali, że Polka jest chora i zbiera siły na niedzielny sprint.

Zapowiadany przez norweskie media wielki pojedynek Bjoergen i Kowalczyk nie odbył się. Widzowie, początkowo rozczarowani nieobecnością polskiej narciarki, potem zachwycali się aż trzema miejscami na podium swoich reprezentantek. Druga była Kristin Stoermer Steira, a trzecia Therese Johaug Bjoergen.

- Byłam bardzo zaskoczona i zdumiona tym, że na starcie biegu zabrakło Kowalczyk. O jej niedyspozycji i wycofaniu się dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili przed rozpoczęciem zawodów - powiedziała Bjoergen.

Ma jednak nadzieję, że w niedzielę rywalizować będzie na trasie sprintu z Polką. - Justyna jest teraz bardzo silna, jest w bardzo dobrej formie i w dodatku posiada ogromną motywację. Z pewnością da z siebie wszystko. Ja też stawię się na starcie, ponieważ zawody na Holmenkollen to dla mnie wielkie wydarzenie. Sprint nie będzie dla mnie łatwy z powodu zmęczenia po przebiegnięciu 30 kilometrów - zaznaczyła.

Reklama

Bjoergen, która po raz 35 zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata, na mecie otrzymała jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń norweskich - Medal Holmenkollen (Holmenkollmedaljen), przyznawany od 1895 roku przez Stowarzyszenie Narciarskie Holmenkollen za wybitne narciarskie osiągnięcia w przeciągu dłuższego czasu.

Tym to medalem uhonorowany został w 2001 roku Adam Małysz, a w 2007 Simon Ammann. Organizatorzy sobotnich zawodów, zapraszając kibiców na niedzielny konkurs skoków narciarskich, zapowiadali go jako "rewanż za Vancouver" i "pojedynek dwóch wielkich medalistów tego historycznego miejsca".

Bieg na 50 kilometrów mężczyzn stylem dowolnym przyniósł gospodarzom kolejny sukces. Wygrał Petter Northug, a drużynową kombinację norweską również Norwegia przed Austrią i Niemcami. Media oceniły sobotnie zawody jako "norweski knock out" i "norweski wielki szlem na Holmenkollen".

W niedzielę odbędzie się kolejny serial Pucharu Świata: sprint kobiet i mężczyzn, kombinacja norweska oraz skoki narciarskie na nowym obiekcie oddanym do użytku 22 lutego.

Z Oslo Zbigniew Kuczyński

CZYTAJ TAKŻE

PŚ w biegach - zwycięstwo Bjoergen w Oslo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje