Reklama

Reklama

Norweg żużlowym mistrzem Polski!

Norweg z polskim paszportem, Rune Holta zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski Anno Domini 2003! Zawodnik Top Secret Włókniarza Częstochowa z kompletem zwycięstw wygrał finałowy turniej w Bydgoszczy.

Srebrny medal wywalczył Tomasz Gollob (Polonia Plusssz Bydgoszcz), a brązowy Tomasz Jędrzejak (Atlas Wrocław).

Rune Holta stał się pierwszym w historii obcokrajowcem, który wywalczył medal mistrzostw Polski. Złoto zdobył jak najbardziej zasłużenie, bowiem na torze w Bydgoszczy nie miał sobie równych i pięciokrotnie mijał linię mety jako pierwszy.

Na podium obok Holty, również czterokrotnego mistrza Norwegii (19994, 1996, 1997, 2000), stanęli Tomasz Gollob (14 punktów) oraz Tomasza Jędrzejak (12 pkt).

Inauguracyjny bieg bydgoskiego finału zakończył się niespoodziewanym zwycięstwem Tomasza Chrzanowskiego! Reprezentujący barwy Wybrzeża żużlowiec po znakomitym starcie do samej mety zmagał się z atakami Proatasiewicza, ale ostatecznie "Pepe" musiał się zadowolić drugim miejscem.

Reklama

Drugi wyścig dostarczył kibicom sporo emocji. Spod taśmy najlepiej ruszył startujący z czwartego pola Bajerski, ale na drugim okrążeniu rozpędzony po zewnętrznej Tomasz Gollob objechał zawodnika Apatora i nie oddał prowadzenia do samej mety. Jeden punkt dowiózł Hampel, który nie miał problemu z pokonaniem Dobruckiego.

Trzeci bieg potwierdził apetyt na złoty medal Rune Holty. Norweg już na starcie zostawił za plecami Kościechę, Balińskiego i Jagusia, którzy zajęli się walką między sobą o drugą lokatę. Ostatecznie po znakomitym ataku na trzecim okrążeniu linie mety jako drugi minął Baliński. Defekt Kościechy ułatwił zdobycie punktu Jagusiowi.

Czwarty wyścig "ustawił się" już na pierwszym łuku. Najlepiej wystartował Jędrzejak, a tuż za nim przez cztery okrążenia "siedział mu na kole" nieoczekiwanie Stanisław Burza. Na trzecim miejscu dojechał do mety Staszewski, który łatwo pokonał Węgrzyka.

W kolejnym biegu spotkali się ze sobą Protasiewicz i Gollob. Pupil miejscowych kibiców zaprezentował atomowy start i nie dał szans rywalom. "Pepe" po małej przepychance na pierwszym łuku znów musiał się zadowolić dwoma punktami. Po raz drugi na trzecim miejscu bieg ukończył Wiesław Jaguś.

Szósty wyścig był z kolei popisem Jarosława Hampela, który po znakomitym starcie wyprzedził na mecie swojego klubowego kolegę z Wrocławia Tomasza Jędrzejaka. Jeden punkt po udanym ataku na trzecim okrążeniu wywalczył Tomasz Chrzanowski. Po dwóch biegach nadal bez punktu był Robert Kościecha.

Siódmy bieg wygrał Rafał Okoniewski, który podobnie jak Hampel znakomicie wystrzelił z czwartego pola startowego, wyprzedzając walczącego do końca z Balińskim, Rafał Dobruckiego. Nie liczył się w walce Mariusz Staszewski.

Wiele emocji dostarczył ósmy bieg. Na starcie najszybszy znów był Bajerski, który jednak podobnie jak w biegu z Gollobem musiał ustąpić atakom szarżującego przy bandzie Rune Holty. Norweg pewnie dowiózł zwycięstwo, a pierwszy punkt po ataku na trzecim okrążeniu wywalczył kosztem Burzy, Sławomir Drabik.

Po dwóch seriach z komletem punktów byli jedynie Holta i Gollob. Jedno "oczko" mniej miał Tomasz Jędrzejak.

Trzecią serie rozpoczął od zwycięstwa Hampel. Dwa punkty, po defekcie Balińskiego, dowiózł Protasiewicz, a jeden Burza. Publiczność czekała już jednak na wyścig 10. w którym spotkali się Golob i Holta.

Norweg startujący najbliżej krawężnika szybciej wyszedł spod taśmy i przez cztery okrażenia dzielnie odpierał wściekłe ataki po zewnętrznej Tomasza Golloba. Na "kresce" pierwszy zameldował jednak się Holta i stał się w ten sposób głównym kandydatem do trofeum. W cieniu tej walki jeden punkt dowiózł Chrzanowski, który pokonał Staszewski.

Kolejny bieg potwierdził aspiracje medalowe Tomasza Jędrzejaka, który pewnie pokonał groźnych rywali. Na drugim miejscu wyścig ukończył Jaguś, a tuż za nim przyjechali kolejno Okoniewski i nieoczekiwanie Bajerski.

W dwunastym biegu przypomniał o sobie Sławomir Drabik. Dwukrotny indywidualny mistrz Polski po pięknej walce efektownymi "nożycami" pokonał na dystansie długo prowadzącego Rafała Dobruckiego. Pierwszy punkt w turnieju zdobył w tym biegu Mariusz Wegrzyk.

Po trzech seriach z kompletem punktów prowadził Holta, ale zaledwie jedno "oczko" mniej mają Tomasz Gollob i Tomasz Jędrzejak. Za nimi z siedmioma punktami był Jarosław Hampel.

Trzynasty bieg okazał się pechowy dla Piotra Protasiewicza, który zanotował bolesny upadek na pierwszym łuku. W czteroosobowej powtórce zawodnika Apatora również dopadło nieszczęście, bowiem na ostatnim łuku, kiedy był tylko za plecami Holty zdefektował mu motocykl. Skorzystał z tego Jędrzejak, który przyjechał na drugiej pozycji i zachował szanse na medal. Jeden punkt przypadł dla Rafała Dobruckiego.

Czternasty bieg wygrał Damian Baliński, który po walce na pierwszym okrążeniu pokonał Tomasza Bajerskiego. Na trzecim miejscu przyjechał Węgrzyk, a po raz pierwszy bez punktów został Tomasz Chhrzanowski.

Zdecydowanym zwycięstwem w kolejnym wyścigu przedłużył swoje szanse na złoto Tomasz Gollob. Za jego plecami na "kresce" zameldował się niespodziewanie Stanisław Burza. Zawodnik tarnowskiej Unii okazał się lepszy od Okoniewskiego i Kościechy.

Ostatni bieg czwartej serii zakończył się wygrana Wiesława Jagusia dla którego był to pierwszy sukces w tym turnieju. Dopiero na trzecim miejscu przyjechał walczący o medal Hampel, który przegrał jeszcze ze swoim kolegą z Atlasu Sławomirem Drabikiem.

Po szesnastym wyścigu z kompletem punktów prowadził Holta. Punkt mniej miał Tomasz Gollob, do którego kolejne "oczko" tracił Tomasz Jędrzejak.

Sidemnasty bieg (po wykluczeniu Protasiewicza) wygrał pewnie Tomasz Bajerski, dla którego był to dopiero pierwszy triumf w tym turnieju. Dwa punkty zdobył Staszewski, a pierwszą zdobycz zanotował również Robert Kościecha. Osiemanasty bieg wygrał po ładnej walce z Dobruckim Wiesław Jaguś, który po tym zwycięstwie teoretycznie zachował jeszcze szanse nawet na medal.

W kolejnym biegu mogliśmy poznać mistrza Polski i poznaliśmy. Rune Holta nie zmarnował tej okazji i znów pokazał plecy swoim rywalom. Nie dał rady Hampel, nie dali rady pozostali.

W ostatnim biegu wyjaśniła się również sprawa pozostałych medalistów. Po zwycięstwie nad Jędzrejakiem, srebro wywalczył sześciokrotny mistrz Polski Tomasz Gollob. Brązowy medal przypadł niespodziance turnieju, Tomaszowi Jędrzejakowi dla którego jest to życiowy sukces.

Klasyfikacja:

1. Rune Holta (Top Secret Włókniarz Częstochowa) 15 (3,3,3,3,3)

2. Tomasz Gollob (Plusssz Polonia Bydgoszcz) 14 (3,3,2,3,3)

3. Tomasz Jędrzejak (Atlas Wrocław) 12 (3,2,3,2,2)

4. Wiesław Jaguś (Apator Adriana Toruń) 10 (1,1,2,3,3)

5. Jarosław Hampel (Atlas Wrocław) 10 (1,3,3,1,2)

6. Tomasz Bajerski (Apator Adriana Toruń) 9 (2,2,0,2,3)

7. Damian Baliński (Unia Leszno) 7 (2,1,d,3,1)

8. Rafał Dobrucki (Unia Leszno) 7 (0,2,2,1,2)

9. Sławomir Drabik (Atlas Wrocław) 6 (0,1,3,2,0)

10. Rafał Okoniewski (ZKŻ quick-mix Zielona Góra) 6 (1,3,1,1,0)

11. Piotr Protasiewicz (Apator Adriana Toruń) 6 (2,2,2,0,w)

12. Stanisław Burza (Unia Tarnów) 6 (2,0,1,2,1)

13. Tomasz Chrzanowski (Wybrzeże Gdańsk) 5 (3,1,1,0,d)

14. Mariusz Staszewski (RKM Rybnik) 3 (1,0,0,0,2)

15. Mariusz Węgrzyk (RKM Rybnik) 3 (0,0,1,1,1)

16. Robert Kościecha (Lotos Gdańsk) 1 (d,0,0,d,1)

Wyniki posczególnych wyścigów:

1. Chrzanowski, Protasiewicz, Okoniewski, Drabik,

2. T. Gollob, Bajerski, Hampel, Dobrucki,

3. Holta, Baliński, Jaguś, Kościecha (d),

4. Jędrzejak, Burza, Staszewski, Węgrzyk,

5. T. Gollob, Protasiewicz, Jaguś, Węgrzyk,

6. Hampel, Jędrzejak, Chrzanowski, Kościecha,

7. Okoniewski, Dobrucki, Baliński, Staszewski,

8. Holta, Bajerski, Drabik, Burza,

9. Hampel, Protasiewicz, Burza, Baliński (d),

10. Holta, T. Gollob, Chrzanowski, Staszewski,

11. Jędrzejak, Jaguś, Okoniewski, Bajerski,

12. Drabik, Dobrucki, Węgrzyk, Kościecha,

13. Dobrucki, Holta, Jędrzejak, Protasiewicz (u),

14. Chrzanowski, Węgrzyk, Bajerski, Baliński,

15. T. Gollob, Burza, Okoniewski, Kościecha (d),

16. Jaguś, Drabik, Hampel, Staszewski,

17. Bajerski, Staszewski, Kościecha, Protasiewicz (w-1),

18. Jaguś, Dobrucki, Burza, Chrzanowski (d),

19. Okoniewski, Holta, Węgrzyk, Hampel,

20. Gollob, Jędrzejak, Baliński, Drabik.

Najlepszy czas dnia uzyskał w 10 wyścigu Rune Holta - 64,27 s. Sędziował Ryszard Bryła z Zielonej Góry. Widzów około 8 tys.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje