Reklama

Reklama

Nie żyje Weliczko Czołakow, czołowy bułgarski sztangista

W wieku 35 lat zmarł były czołowy bułgarski sztangista Weliczko Czołakow. Brązowy medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Aten w 2004 roku w kat. +105 kg był kiedyś zawieszony na cztery lata za doping.

O zgonie zawodnika oficjalnie poinformowały władze szpitala w mieście Smoljan.

Reklama

Przyczyny zgonu nie podano, zostanie ujawniona dopiero po sekcji zwłok. Przedstawiciele rodziny sportowca przyznali jednak, że w ostatnim czasie miał on poważne problemy kardiologiczne i leczył się.

Czołakow jest drugim bułgarskim medalistą igrzysk w Atenach, który zmarł w młodym wieku. Dwa lata temu, także mając 35 lat, odszedł Milan Dobrew, złoty medalista w kat. 94 kg.

Zmarły w niedzielę zawodnik był w 2008 roku powołany do kadry Bułgarii na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Jednak w Chinach nie wystartował, znalazł się bowiem w grupie jedenastu osób, które nie poddały się testom antydopingowym, co zakończyło się wycofaniem całego zespołu.

Po upływie czteroletniej dyskwalifikacji Czołakow wystąpił o przyznanie mu obywatelstwa Azerbejdżanu i rozpoczął przygotowania do startu w igrzyskach w Londynie w 2012 roku. Tam także nie wyszedł na pomost, powodem - jak oficjalnie podano - były problemy zdrowotne.

Dowiedz się więcej na temat: podnoszenie ciężarów | Weliczko Czołakow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama