Reklama

Reklama

Nelson Mandela Bay Stadium/Port Elizabeth

Nelson Mandela Bay Stadium nad brzegiem jeziora North End, jest jedynym stadionem w tym regionie.

Poza meczami fazy grupowej, odbędą się na nim spotkania 1/8 finału, jeden z ćwierćfinałów oraz potyczka o trzecie miejsce.

Budowę ukończono na rok przed mistrzostwami świata. Obiekt przyciąga wzrok unikatową konstrukcją dachu i niebanalnym wyglądem w malowniczym krajobrazie nad jeziorem. Zanim go wybudowano mecze piłkarskie na międzynarodowym poziomie rozgrywano na stadionie Eastern Province - EPRU, przeznaczonym wyłącznie dla rugby.

Boisko stadionu ma naturalną trawę, a tereny przyległe do stadionu wyłożone sztuczną. Próbą generalną stadionu były "derby Soweto", czyli mecz między Orlando Pirates i Kaizer Chiefs, który zgromadził komplet - ponad 46 tys. - publiczności.

Reklama

Nelson Mandela Bay Stadium

Miasto: Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth

Rok wybudowaniu: 2009

Całkowita pojemność: 46 082

PORT ELIZABETH

Port Elizabeth nazwano Nelson Mandela Bay na cześć wieloletniego więźnia rasistowskiego reżimu i późniejszego prezydenta RPA po likwidacji apartheidu. Jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe miast kraju.

W znanym jako "Przyjazne Miasto" Port Elizabeth odbędą się mecze fazy grupowej tegorocznych mistrzostw świata, po jednym spotkaniu 1/8 finału i ćwierćfinale oraz potyczka o trzecie miejsce.

To jeden z portów położonych nad Oceanem Atlantyckim w prowincji Eastern Cape. Budowle miasta obrazują zmiany architektoniczne, jakie miały miejsce od XIX wieku do czasów współczesnych. Dobrym przykładem rozpiętości stylów jest wiktoriańska Opera House i nowoczesny budynek mieszczący kolekcję Art Nouveau.

Port jest "motorem napędowym" przemysłu RPA, a samo miasto dobrym punktem wypadowym dla modnej dziś ekoturystyki; do interesujących zakątków Eastern Cape i to już w odległości 30 minut podróży od pięciogwiazdkowych hoteli.

Słoneczne wybrzeże było początkowo miejscem osiedlania się myśliwskich plemion Khoi i San. Potem osiadł tu lud Xhosa, zwłaszcza w pobliżu Sundays River. Pierwsi osadnicy z Europy przybyli w te okolice na początku XIX wieku. To miasto portowe stało się "bramą wjazdową" Brytyjczyków, dążących do poszerzania granic swych posiadłości w Afryce Południowej, nie bez oporu ze strony ludu Xhosa.

Przed "gorączką złota", która wybuchła w 1896 r., Port Elizabeth był ośrodkiem składowania, a następnie eksportu wełny i... strusich piór. 6 czerwca 1820 r. sir Rufane Shaw Donkin nazwał miasto nad zatoką Algoa Port Elizabeth na cześć zmarłej w Indiach żony. Był wówczas gubernatorem Kolonii Przylądkowej. Pobliskie Uitenhage było od 1804 r. rządzone przez holenderskich gubernatorów.

Port Elizabeth był ośrodkiem oporu czarnoskórych mieszkańców wobec apartheidu. W 2000 r. Port Elizabeth stał się częścią obszaru municypalnego - Nelson Mandela Bay Metropolitan Municipality, łączącego go z Dispatch i Uitenhage.

Z prowincji Eastern Cape pochodzą niektórzy czołowi piłkarze, rugbiści i krykieciści. Klub piłkarski Bay United był jedynym zespołem grającym w zawodowej Premier Soccer League, obecnie relegowany do niższej First Division. Przed epoką Bay United, w PSL rywalizował inny zawodowy klub - Michau Warriors, zdegradowany do First Division w 1997 r. Port Elizabeth Blackpool grał w PSL w 1991 r.

Spośród piłkarzy, którzy reprezentowali RPA, byli Frank Schoeman, Patrick Mayo i napastnik Elrio van Heerden, który w otstanim sezonie z angielskiego Blackburn Rovers był wypożyczony do tureckiego Sivasspor.

W Port Elizabeth rozgrywano mecze grupowe i ćwierćfinałowe pamiętnego dla RPA Pucharu Narodów Afryki 1996 r., w którym triumfowała reprezentacja gospodarzy. Mecze toczyły się na stadionie Eastern Province Rugby Football Union.

Areną tegorocznego mundialu będzie stadion Nelson Mandela Bay, usytuowany na brzegu jeziora North End Lake. To typowo piłkarski obiekt, pierwszy taki w mieście.

Port Elizabeth/Nelson Mandela Bay w pigułce

Prowincja: Eastern Cape

Ludność: 1 005 779

Wysokość n.p.m.: 0 m

Położenie geograficzne: nad zatoką - Algoa Bay

Klimat: subtropikalny, z deszczowymi zimami, o umiarkowanych temperaturach od 9 do 20 stopni Cejslusza, a latem od 17 do 25

Główne gałęzie gospodarki: przemysł motoryzacyjny, turystyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy