Reklama

Reklama

Nazwa historycznego ośrodka olimpijskiego Squaw Valley będzie zmieniona

Zarządzający znanym ośrodkiem narciarskim Squaw Valley w Kalifornii, który gościł zimowe igrzyska w 1960 r., zmieniają jego nazwę. Nowa ma być znana zimą 2021. Powodem jest pierwszy człon nazwy, która deprecjonuje - zdaniem pomysłodawców - rodzimych mieszkańców, Indian.

Squaw to określenie odnoszące się do żony Indianina, ale mające obecnie negatywne, poniżające zabarwienie. Okolice jeziora Tahoe, gdzie znajduje się miejscowość Squaw Valley, położona w górach Sierra Nevada, zamieszkiwało pierwotnie plemię Washoe.

"Choć narciarski resort zmieni nazwę, to miejsce to na zawsze będzie się kojarzyć z zimową olimpiadą w 1960 roku" - powiedział Ron Cohen, prezydent i dyrektor wykonawczy resortu narciarskiego, cytowany przez portal aroundtherings.com.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest zaskoczony tą lokalną inicjatywą. "IOC dowiedział się o planowanej zmianie z mediów. Żadne oficjalne informacje do nas nie dotarły, dlatego nie będzie w tej sprawie komentarza" - powiedział rzecznik MKOl.

Reklama

Podczas igrzysk w Squaw Valley Polska zdobyła dwa medale. Wywalczyły je łyżwiarki szybkie - srebrny Elwira Seroczyńska na 1500 m, a brązowy Helena Pilejczyk na tym samym dystansie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama