Reklama

Reklama

Najmłodszy kierownik świata!

Środowy mecz eliminacyjny do mistrzostw Europy Polska - Czarnogóra był debiutem w roli kierownika reprezentacji Polski dla zaledwie 24-letniego kielczanina Pawła Papaja.

Kierownik drużyny, w Europie Zachodniej tytułowany menadżerem, to funkcja zwyczajowo zarezerwowana dla byłych piłkarzy czy działaczy. Dlatego objęcie przez Papaja tej funkcji dla wielu było zaskoczeniem, ale dla znających lepiej tę dyscyplinę w Polsce wątpliwości są niewielkie.

Reklama

Papaj to człowiek orkiestra. Jest studentem ekonomii, a przy tym dziennikarzem, fotoreporterem, spikerem, konferansjerem zawodów. przygotowywał oprawę meczów zarówno Vive Kielce jak i reprezentacji Polski - ostatnio na wrocławskim turnieju kwalifikacyjnym do olimpiady w Pekinie. Prowadzi stronę internetową Vive, a kilka lat temu zakładał największy portal o piłce ręcznej - reczna.pl. Organizował wyjazdy kibiców na mecze reprezentacji, np. na mistrzostwa świata do Niemiec w 2007 roku. W Kielcach przygotowuje materiały filmowe dla trenerów z meczami rywali, a także teledyski i spoty promujące piłkę ręczną. Teraz dojdzie mu jednak jeszcze kilka zadań. - To człowiek od wszystkiego. Od organizacji wyjazdów, zgrupowań, załatwienia samolotów, hoteli, pokojów, hali do treningów, kontaktów z trenerami, pośrednictwa ze sztabem medycznym, itp. Znając jego doświadczenie przy klubie to nie mam wątpliwości, że sobie poradzi - mówi trener Bogdan Wenta. To on zaproponował mu tę funkcję, po ogłoszonej rezygnacji przez dotychczasowego kierownika Marka Żabczyńskiego. - Polecił mnie Pan Marek, który już wcześniej ogłosił że po olimpiadzie rezygnuje. I jak kadra wróciła z Pekinu to ja usłyszałem tę propozycję od trenera Wenty. A reprezentacji przecież się nie odmawia - śmieje się Papaj.

- Paweł jest też akceptowany przez chłopaków z reprezentacji. To nie jest tak, że przyszedł Wenta i ściągnął swojego człowieka. Ta decyzja była konsultowana z prezesem ZPRP i innymi działaczami Związku, drugim trenerem kadry Danielem Waszkiewiczem, więc to nie jest wynalazek Wenty. A ja nie ukrywam, że pracując w Kielcach [Wenta jest trenerem Vive - red.], będzie mi dużo wygodniej mając takiego człowieka pod ręką, niż tylko kontakt telefoniczny - dodaje Wenta.

Sam Papaj nie chce ograniczać swojej pracy do obecności przy kadrze. - Mam wiele pomysłów zwłaszcza w warstwie public relations piłki ręcznej, i myślę że razem z ludźmi ze związku uda nam się tę dyscyplinę wyciągnąć na wyższy poziom - mówi.

Rok urodzenia - 1984 - sprawia, że Paweł Papaj jest prawdopodobnie najmłodszym kierownikiem reprezentacji na świecie i to nie tylko w piłce ręcznej. I chyba także w drużynach klubowych w różnych dyscyplinach próżno szukać młodszych.

Dowiedz się więcej na temat: papaja | kierownik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje