Reklama

Reklama

Na budowie Stadionu Narodowego zginął pracownik

30-letni mężczyzna zginął w poniedziałek na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie; wykonywał prace przy montażu szklanego dachu - powiedziała rzeczniczka budowy Karolina Szydłowska. Montaż poszycia został wstrzymany.

"Trwają prace powołanej komisji, która ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia. Z naszych informacji wynika, że jest to pracownik firmy Mostostal, odpowiedzialnej za montaż poszycia dachu" - powiedziała Szydłowska.

"Z tego, co wiemy, pracownik posiadał odpowiednie uprawnienia do wykonywania tej pracy. Więcej szczegółów jeszcze nie znamy, trwają prace odpowiednich służb" - dodała.

Zaznaczyła, że prace na stadionie trwają, wstrzymany został jednak montaż dachu. Członkom brygady, do której należał mężczyzna, zapewniona została pomoc psychologiczna; będzie ona zaoferowana także jego rodzinie.

Reklama

Dorota Tietz z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji powiedziała, że mężczyzna spadł z wysokości ok. 30 m. Policjanci na miejscu wyjaśniają okoliczności wypadku.

To trzeci pracownik, który poniósł śmierć na budowie warszawskiego stadionu. W grudniu 2009 r. zginęli dwaj pracownicy budowy po tym, jak zerwał się kosz transportowy, z którego montowane było oświetlenie na jednej z klatek schodowych. Po upadku z wysokości 18 metrów jeden mężczyzna zginął na miejscu, drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala i tam zmarł w trakcie operacji.

Państwowa Inspekcja Pracy wykazała wówczas m.in., że konstrukcja używanych na Stadionie koszy transportowych nie zapewniała pracownikom bezpieczeństwa na wypadek zerwania się ich elementów nośnych. Ponadto kosz był obsługiwany przez nieprzeszkolonych w tym zakresie pracowników, których dopuszczono do pracy na wysokości bez badań lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do tego rodzaju pracy. Sposób wykonywania pracy nie był uzgodniony przez wykonawcę z kierownictwem budowy i służbami bhp.

PIP nałożyła wówczas 10 mandatów na kwotę 15,5 tys. zł i skierowała 3 wnioski do sądu grodzkiego; obwinieni dobrowolnie poddali się karze grzywny w łącznej wysokości 13 tys. zł. Do prokuratury inspektorzy skierowali też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wystosowali też wnioski o wyciągnięcie konsekwencji służbowych przez pracodawców wobec czterech osób winnych zaniedbań w zakresie bhp.

Jak powiedziała rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Renata Mazur, pod koniec kwietnia w sprawie tego wypadku został skierowany do sądu akt oskarżenia wobec dwóch osób - właściciela firmy podwykonawczej, która wykonywała prace oraz brygadzisty. "Postawione im zarzuty dotyczą odpowiedzialności za nienależyte przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, czym nieumyślnie narazili te dwie osoby na ciężki uszczerbek na zdrowiu bądź pozbawienie życia. Grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności" - wyjaśniła.

Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich powstający na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Zakończenie budowy planowane jest na czerwiec 2011 r. Stadion Narodowy powstaje w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia, w 2012 r. zostaną na nim rozegrane trzy spotkania grupowe, mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Na trybunach stadionu będzie 55 tysięcy miejsc dla kibiców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL