Reklama

Reklama

MŚ w szachach - Carlsen wygrał piątą partię

Norweg Magnus Carlsen pokonał obrońcę tytułu Hindusa Viswanathana Ananda w piątej partii i objął prowadzenie 3:2 w odbywającym się w Madrasie meczu o szachowe mistrzostwo świata. Cztery poprzednie rozgrywki zakończyły się remisem.

W piątek Carlsen grał białymi. Zdecydował się na gambit hetmański, poświęcając piona w zamian za lepszą pozycję w centrum szachownicy. W końcówce uzyskał przewagę piona i zmusił przeciwnika do poddania się po 58 posunięciach.

Do 26 listopada rywale mają zaplanowanych 12 partii, ale mecz zakończy się wtedy, gdy jeden z nich zdobędzie 6,5 pkt. W przypadku wyniku remisowego czeka ich dogrywka. W puli nagród jest 1,85 mln euro, z czego 1,1 mln otrzyma zwycięzca.

43-letni Anand, nazywany "Tygrysem z Madrasu", był mistrzem świata już w latach 2000-2002, a koronę odzyskał w 2007 roku. W ubiegłym sięgnął po nią po raz piąty, gdy obronił tytuł w moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej w pojedynku z reprezentantem Izraela Borisem Gelfandem.

Reklama

Jego rywal, 22-letni Carlsen zdecydowanie prowadzi w rankingu FIDE (2870 pkt), w którym Anand zajmuje dopiero ósme miejsce (2775).

Dowiedz się więcej na temat: szachy | Magnus Carlsen | Viswanathan Anand

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje