Reklama

Reklama

MŚ w snowboardzie - Polacy bez sukcesów

Belg Seppe Smits i Finka Enni Rukajarvi zwyciężyli w konkurencji slopestyle, która po raz pierwszy znalazła się w programie snowboardowych mistrzostw świata. Reprezentanci Polski nie odnieśli w hiszpańskim resorcie La Molina w Pirenejach większych sukcesów.

Belg Seppe Smits i Finka Enni Rukajarvi zwyciężyli w konkurencji slopestyle, która po raz pierwszy znalazła się w programie snowboardowych mistrzostw świata. Reprezentanci Polski nie odnieśli w hiszpańskim resorcie La Molina w Pirenejach większych sukcesów.

Najlepszym osiągnięciem ekipy (cztery zawodniczki i pięciu zawodników) jest jedenaste miejsce w halfpipe Pauliny Ligockiej-Andrzejewskiej (AZS AWF Katowice), jedynej zawodniczki, która stawała na podium mistrzostw świata (w 2007 i 2009 roku).

W rozmowie z PAP przyznała, że już przed wyjazdem do Hiszpanii nie miała komfortowej sytuacji. "Trudno było się czuć inaczej, kiedy ostatni raz na zgrupowaniu kadry byłam w... kwietniu. Zawirowania w związku odbiły się na formie, nie tylko mojej".

W ostatniej konkurencji Polacy nie startowali. Natomiast Rukajarvi podkreśliła, że włączenie slopestyle do 9. mistrzostw świata było jednym z najważniejszych wydarzeń całej imprezy.

Reklama

"Dzięki tej decyzji, a także dużego zainteresowania (8000 widzów), FIS ma silny argument, aby zabiegać, by ta konkurencja była w programie igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku" - mówiła mediom Finka.

"Jestem bardzo szczęśliwa, bo to zaszczyt być pierwszą mistrzynią świata w slopestyle. La Molina zawsze będzie mi bliska. Tor był doskonale przygotowany" - dodała.

Triumfator slalomu i slalomu giganta, 25-letni Austriak Benjamin Karl powiedział, że opuszcza ten resort w pełni zadowolony. "Nie mam słów, by wyrazić, co czuję teraz. Tu zdobyłem dwa złote medale. A nie było tak łatwo, jak to wyglądało"

Wicemistrz olimpijski z Vancouver 2010 pochwalił gospodarzy za wysiłek włożony w przygotowanie tras. "Trudności były ogromne z uwagi na dodatnie temperatury i brak naturalnego śniegu" - wspomniał.

Slopestyle jest konkurencją, która łączy elementy skoków i jazdy po różnych przeszkodach. Zawodnicy mają do wyboru poręcze (raile) proste, łamane, rainbow'y, s-raile, c-raile oraz różne konfiguracje boxów. Głównym zadaniem jest pokonanie jak najtrudniejszych przeszkód w najbardziej widowiskowym i technicznie poprawnym stylu.

Do wyboru zazwyczaj jest kilka linii przejazdu - zawodnik może wybierać różne konfiguracje przeszkód, na których wykonuje swoje tricki. Czas nie jest liczony. Sędziowie oceniają wrażenie ogólne przejazdu, a w szczególności jego płynność.

Wyniki 9. snowboardowych MŚ - slopestyle:

mężczyźni

1. Seppe Smits (Belgia)

2. Niklas Mattsson (Szwecja)

3. Ville Paumola (Finlandia)

4. Zebastian Landmark (Szwecja)

5. Clemens Schattschneider (Austria)

6. Julien Beaulieu (Kanada)

kobiety

1. Enni Rukajarvi (Finlandia)

2. Sarka Pancochova (Czechy)

3. Shelly Gotlieb (Nowa Zelandia)

4. Merika Enne (Finlandia)

5. Allyson Carroll (USA)

6. Saana Pehkonen (Finlandia)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL