Reklama

Reklama

MŚ w pięcioboju - Polacy jadą po naukę

W rozpoczynających się w środę w tajwańskim Kaohsiung mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym wystąpi sześcioosobowa reprezentacja Polski, której średnia wieku wynosi 23,5 roku. - Głównym celem jest nauka - oceniła prezes związku Anna Bajan.

W rozpoczynających się w środę w tajwańskim Kaohsiung mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym wystąpi sześcioosobowa reprezentacja Polski, której średnia wieku wynosi 23,5 roku. - Głównym celem jest nauka - oceniła prezes związku Anna Bajan.

Pierwszą odsłoną zmagań w Kaohsiung będą eliminacje kobiet, w których wezmą udział: 30-letnia Katarzyna Wójcik (Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa), 24-letnia Aleksandra Skarzyńska (UKS G-8 Warszawa) oraz dwa lata młodsza Oktawia Nowacka (SPP CWKS Legia).

Dzień później o miejsce w finale powalczą mężczyźni, wśród których będą: 26-letni Bartosz Majewski (ZKS Drzonków) oraz 20-letni Przemysław Kryczka (ZKS Drzonków) i jego rówieśnik Maciej Baranowski (UKS Żoliborz Warszawa). Ten ostatni znalazł się w reprezentacji w miejsce kontuzjowanego Szymona Staśkiewicza (ZKS Drzonków).

Reklama

- Mamy bardzo młodą ekipę, która weźmie udział zarówno w zmaganiach indywidualnych, jak i w sztafetach. Na Tajwanie stawiła się cała światowa czołówka, łącznie z tegorocznymi mistrzami Europy. Przewidujemy, że nasi najlepsi zawodnicy uplasują się na miejscach 12-20 - powiedziała Bajan.

Polacy mają w dorobku 67 medali mistrzostw globu. Ostatni zdobyli trzy lata temu w sztafetach mieszanych Sylwia Czwojdzińska (obecnie Gawlikowska) i Remigiusz Golis, którym zagrano Mazurka Dąbrowskiego.

Jak przyznała prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, zamykające sezon MŚ traktuje jako możliwość zebrania przez biało-czerwonych doświadczenia, które wykorzystają później w walce o igrzyska w Rio de Janeiro.

- Wyniki tu uzyskane nie będą miały bezpośredniego przełożenia na kwalifikację olimpijską, ale rezultaty z Kaohsiung będą miały wpływ na wybór zawodników do kadry na przyszły rok - podkreśliła Bajan, która na miejscu będzie obserwować poczynania Polaków.

Jej zdaniem zawodników czeka niełatwe zadanie ze względu na pogodę, jaka panuje obecnie na Tajwanie.

- Może im być bardzo ciężko. Temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza, a dodatkowo trzeba się zmierzyć z bardzo dużą wilgotnością powietrza - zaznaczyła.

Rok temu w MŚ w Rzymie indywidualnie triumfowali Rosjanin Aleksander Lesun i reprezentantka Wielkiej Brytanii Mhairi Spence.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Kaohsiung:

kobiety - Katarzyna Wójcik, Oktawia Nowacka (obie Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa), Aleksandra Skarzyńska (UKS G-8 Warszawa);

mężczyźni - Bartosz Majewski, Przemysław Kryczka (obaj ZKS Drzonków), Maciej Baranowski (UKS Żoliborz Warszawa).

Program:

21 sierpnia - eliminacje kobiet

22 sierpnia - eliminacje mężczyzn

23 sierpnia - finał kobiet

24 sierpnia - finał mężczyzn

25 sierpnia - sztafety mieszane (kobieta+mężczyzna)

26 sierpnia - sztafety kobiet

27 sierpnia - sztafety mężczyzn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL