Reklama

Reklama

MŚ w ciężarach - Zieliński: Brąz będzie wielką radością

Będzie dla mnie wielką radością, jeżeli stanę na podium mistrzostw świata. I nie ważne, jakiego koloru medal zdobędę, może być nawet brązowy - uważa mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Londynu w kat. 85 kg Adrian Zieliński (Tarpan Mrocza).

We wrześniowych mistrzostwach Polski Zieliński wystartował w wyższej kategorii 94 kg, zaliczając sześć prób i zadziwiając świetną formą trenerów. Miał wtedy 5,8 kg nadwagi w stosunku do limitu kategorii 85 kg, w której będzie rywalizował w mistrzostwach świata we Wrocławiu (20-27 października).

- To będzie mój ostatni start w tej kategorii. Uzgodniłem z trenerami i sztabem medycznym, że od nowego sezonu przejdę na stałe do wyższej kategorii 94 kg. Teraz na siłę utrzymuję przed startem wagę do 85 kg, naturalnie, gdy nie trenuję, zbliżam się już do 90 kg - powiedział Zieliński, który aktualnie szlifuje formę na zgrupowaniu w Spale.

Reklama

Na obozie są wszyscy zawodnicy powołani przez trenera Jacka Chruściewicza do zespołu na mistrzostwa świata.

- Zajęcia, tak jak zawsze, mamy dwa razy dziennie. Pracy jest sporo, ale to normalne przed tej rangi zawodami jak mistrzostwa świata, tym bardziej, że odbędą się u nas. Dla mnie najważniejsze jest to, że nie mam żadnych większych problemów zdrowotnych, czasami tylko trochę boli, ale to normalne w tym sporcie. Problem pojawia się, gdy... nic nie boli, wtedy rzeczywiście trzeba sprawdzić, czy coś złego nie dzieje się w organizmie - dodał mistrz olimpijski.

Jak mówi, do startu w mistrzostwach podchodzi na luzie. Nie sprawdza na listach startowych, czy zgłosili się najpoważniejsi rywale, nie śledzi tabel wyników, nie "planuje" koloru medalu. Ma dobry humor, spokojnie pracuje nad formą, nie stara się robić coś na siłę.

- Aktualnie mam jeszcze trzy kilogramy nadwagi, dwa zrzucę w najbliższych dniach, a ostatni kilogram tuż przed startem. Formę zweryfikują rezultaty uzyskane na pomoście, dlatego nie chcę planować swoich wyników. Mogę tylko zapewnić wszystkich, że będę walczył na obecne maksimum swoich możliwości. A te nie są takie, jak rok temu. Z powodu poważnych problemów zdrowotnych, operacji wszczepienia komórek macierzystych, nie zrealizowałem w tym roku całego zaplanowanego programu przygotowań. Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego nic nie obiecuję. Wiem, że już medal brązowy będzie dla mnie wielką radością - wyjaśnił zawodnik.

Dwa lata temu na mistrzostwach świata w hali Dome Disney Village pod Paryżem Zieliński zdobył brązowy medal w kategorii 85 kg. Polak uzyskał w dwuboju 376 kg. Zwyciężył Irańczyk Kianoush Rostami - 382 kg. Na drugiej pozycji uplasował się Francuz Benjamin Hennequin - 378 kg. Zieliński bronił w Paryżu tytułu wywalczonego w 2010 roku w tureckiej Antalyi.

Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku triumfował z rezultatem 385 kg w dwuboju. Drugie miejsce zajął Rosjanin Rosjanin Apti Ałchadow - 385 kg, a trzecie mistrz świata z Paryża z 2011 roku Irańczyk Rostami - 382 kg.

Reklama

Reklama

Reklama