Reklama

Reklama

Morgenstern już dzisiaj może zdobyć Kryształową Kulę

Już dzisiaj Thomas Morgenstern może zdobyć drugą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Czy szyki pokrzyżują mu nowy rekordzista świata Johan Remen Evensen i Polacy - Adam Małysz oraz Kamil Stoch?

Reprezentant gospodarzy w piątek w norweskim Vikersund dwukrotnie bił rekord. Najpierw osiągnął 243 m, a w kwalifikacjach 246,5 m, co oczywiście czyni go jednym z głównych faworytów do zwycięstwa. Evensen miał świetne warunki, a według prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera, na tym obiekcie można poszybować jeszcze kilka metrów dalej.

Reklama

Tajner twierdzi, że w wysokiej formie jest Adam Małysz. Oprócz "Orła z Wisły" w konkursie zobaczymy także dwóch innych naszych reprezentantów - Kamila Stocha i Piotra Żyłę. W kwalifikacjach słabo spisali się Maciej Kot i Marcin Bachleda. Ten pierwszy skoczył 131 m, a Bachleda zaledwie 102 m co było najgorszym wynikiem dnia. Obaj nie zakwalifikowali się do konkursu.

Dzisiejsze zawody będą szczególne dla lidera klasyfikacji generalnej Thomasa Morgensterna. Austriak wyprzedza drugiego Szwajcara Simona Ammanna o 430 punktów i już dzisiaj może przypieczętować sukces. Wystarczy, że na norweskim mamucie zajmie drugie miejsce. Pozostali skoczkowie w walce o Kryształową Kulę nie liczą się nawet teoretycznie. Trzeci Austriak Andreas Kofler traci 513, a czwarty Adam Małysz 589 pkt.

Vikersund do kalendarza startów wróciło po przerwie. Ostatnio, w 2009 roku, wygrał tam Austriak Gregor Schlierenzauer. Małysz był ósmy. Polak w trakcie swojej bogatej w sukcesy kariery stawał na podium PŚ w 24 różnych miejscowościach, ale nigdy po zawodach na Vikersundbakken.

Po rywalizacji w Norwegii do zmagań w Pucharze Świata skoczkowie powrócą za miesiąc, z powodu rozpoczynających się 24 lutego mistrzostw świata. Na 12 i 13 marca zaplanowano zawody w fińskim Lahti.

INTERIA.PL zaprasza na relację na żywo - początek 16.00

Program zawodów:

sobota, 12 lutego:

14.45 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 13 lutego:

12.30 - seria próbna

13.45 - pierwsza seria konkursowa

Zobacz klasyfikację PŚ (po 21 z 26 zawodów)

Zobacz specjalny serwis poświęcony skokom narciarskim!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama