Reklama

Reklama

Miliony dolarów odszkodowania za "Gambit królowej"?

Afera po serialu "Gambit królowej"! Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w sposób "seksistowski i oczerniający".

"Netflix bezczelnie i celowo kłamał na temat sukcesów Gaprindaszwili" - napisano w pozwie, którego kopię otrzymała agencja AFP.

W serialu, emitowanym przez platformę mającą swoją siedzibę w Kalifornii, jeden z bohaterów twierdzi, że gruzińska mistrzyni "nigdy nie mierzyła się w rywalizacji z mężczyznami".

Ten zarzut "jest ewidentnie fałszywy, a także rażąco seksistowski i oczerniający" - stwierdzono w pozwie złożonym w sądzie w Kalifornii.

"Gambit królowej" - Netflix może mieć kłopoty?

Przypomniano, że 80-letnia dziś Gaprindaszwili zmierzyła się z dziesiątkami czołowych szachistów i pokonała 28 z nich w swojej karierze.

Reklama

Ponadto "Netflix przedstawia Gaprindaszwili jako Rosjankę, chociaż wiedzą, że jest Gruzinką, a Gruzini cierpieli wskutek rosyjskich rządów, gdy byli częścią Związku Radzieckiego" - dodano.

Nona Gaprindaszwili z odpowiedzią Netflixa

Na zarzuty Netflix odpowiedział oświadczeniem, w którym podkreślił, że ma "największy szacunek dla pani Gaprindaszwili i jej znakomitej kariery", ale uważa, że "skarga nie ma podstaw" i że będzie "zaciekle się bronić".

Urodzona w 1941 roku w Zugdidi w zachodniej Gruzji Nona Gaprindaszwili gra w szachy od 13. roku życia. W latach 1962-1978 była mistrzynią świata. W 1978 roku jako pierwsza kobieta otrzymała od międzynarodowej federacji FIDE tytuł arcymistrza (obok tytułu arcymistrzyni, który posiadała od 1976).

Według Netflixa serial "Gambit królowej" pobił rekordy oglądalności, osiągając 62 miliony wyświetleń w ciągu 28 dni od premiery.

af/ cegl/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy