Reklama

Reklama

Michel Platini: Gdańsk bardzo się zmienił

Michel Platini rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Polsce od Gdańska. "To co przekazywali nam delegaci UEFA odwiedzający to miasto potwierdziło się. Przez dwa lata Gdańsk bardzo się zmienił" - powiedział na stadionie PGE Arena Gdańsk prezydent UEFA.

"Prezydent Platini był w Gdańsku latem 2009 roku. Wtedy miejsce, na którym się obecnie znajdujemy, stanowiło plac budowy i nasz gość był trochę sceptycznie nastawiony, czy z tą wielką inwestycją zdążymy na czas. Tym bardziej cieszą nas teraz pochlebne opinie na temat stanu przygotowań Gdańska do mistrzostw. Jak powiedział kiedyś klasyk - melduję gotowość do odbycia UEFA Euro 2012!" - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który oprowadzał Platiniego po stadionie.

Reklama

"Przez te dwa lata pan się nie zmienił, natomiast bardzo zmieniła się ta okolica. I mam tu na myśli nie tylko stadion, ale również lotnisko, drogi dojazdowe i całą infrastrukturę. Jestem bardzo zadowolony z tego, co miałem do tej pory okazję zobaczyć. Gratuluje miastu i panu osobiście oraz wszystkich osobom, których praca przyczyniła się do tej metamorfozy. Moja wizyta nie jest protokolarna, ale kontrolna. Informacje, które przekazywali nam delegaci UEFA regularnie odwiedzający Gdańsk w pełni się potwierdziły" - dodał Platini.

Prezydent UEFA nie chciał jednak dokonywać ocen innych polskich miast gospodarzy UEFA Euro 2012. "Na razie widziałem Gdańsk i jestem zbudowany tym, co miałem okazję zaobserwować. Inne miasta i stadiony dopiero zobaczę" - wyjaśnił Francuz.

Platini przyleciał do Gdańska we wtorek i jeszcze tego samego dnia ma odwiedzić Wrocław. W środę gościć będzie w Poznaniu i Warszawie, natomiast w czwartek weźmie udział w Krakowie w losowaniu par barażowych UEFA Euro 2012.

"W Warszawie spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem, z którym chciałbym jeszcze omówić kilku ważnych kwestii. Do mistrzostw zostało nam ponad 200 dni i ten czas musimy jak najlepiej wykorzystać" - ocenił Michel Platini.

Prezydent UEFA przyznał też, że po wybraniu gospodarzy UEFA Euro 2012 europejska federacja piłkarska zdecydowanie baczniejszą uwagę zwracała na Ukrainę niż Polskę. "Muszę przyznać, że w przypadku Ukrainy mieliśmy obawy, czy ten kraj zdąży na czas. Odnośnie Polski takie wątpliwości w ogóle nam nie towarzyszyły. Osobiście bardzo się cieszę, że jeden z ćwierćfinałowych meczów odbędzie się w Gdańsku na tym pięknym stadionie. Wiadomo już, że w grupie zagra tutaj Holandia bądź Hiszpania, ale o tym zadecyduje ślepy los, czyli grudniowe losowanie w Kijowie" - zapewnił Platini.

Przy okazji szef UEFA wykazał się dobrą orientacją w sytuacji politycznej Polski. "W waszym kraju, co wcześniej się nie zdarzyło, partia rządząca utrzymała władzę. Może powinienem zapytać Zbigniewa Bońka, czy dobrze się stało, ale to chyba zbyteczne. To oczywiście żart, aczkolwiek polityka podobna jest do futbolu - nie zmienia się zawodników, którzy się sprawdzili" - podsumował Michel Platini.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL