ME w szermierce. Rosyjskie zespoły florecistek i szpadzistów najlepsze

Rosyjskie ekipy florecistek i szpadzistów triumfowały w piątkowych turniejach drużynowych szermierczych mistrzostw Europy w Duesseldorfie. Polskie zespoły, odpowiednio, na szóstym i ósmym miejscu.

Rosjanki, które poprzednio najlepsze były trzy lata temu w Toruniu, w finale pokonały Francuzki 45:32. Brąz dla Włoszek, które po raz pierwszy od 2008 roku nie awansowały do finału. W półfinale uległy "Sbornej" 32:44.

"Biało-Czerwone", w składzie: Julia Walczyk, Hanna Łyczbińska, Martyna Długosz (wszystkie KU AZS-UAM Poznań) i Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), w ćwierćfinale przegrały z późniejszymi złotymi medalistkami 24:45. Ostatecznie były szóste.

Jeszcze większą niespodzianką niż brak włoskich florecistek w finale był z kolei występ w decydującym spotkaniu turnieju szpadzistów Duńczyków. Rozstawiona z "dziesiątką" drużyna sporo strachu napędziła w finale broniącym tytułu Rosjanom, przegrywając 30:31.

Brąz dla Węgrów. Mistrzowie świata Szwajcarzy zajęli szóstą lokatę, a mistrzowie olimpijscy Francuzi skończyli na 11. miejscu.

Polacy, w składzie: Radosław Zawrotniak, Mateusz Nycz, Mateusz Antkiewicz i Karol Kostka, utorowali sobie drogę do czołowej lokaty wygrywając z wyżej sklasyfikowanym Izraelem 45:38 w 1/8 finału, a zmarnowali ją w ćwierćfinale przegrywając z niżej notowanymi Estończykami 30:45. Skończyli na ósmej pozycji.

Sobota będzie ostatnim dniem ME. Na planszy zaprezentują się polskie szpadzistki, srebrne medalistki sprzed roku, które będą najwyżej rozstawionym zespołem.