Reklama

Reklama

ME w judo - czterech mistrzów olimpijskich w Budapeszcie

Czterech złotych medalistów igrzysk olimpijskich wystąpi w mistrzostwach Europy w judo, które w dniach 25-28 kwietnia odbędą się w Budapeszcie. Również czworo zawodników będzie broniło tytułów wywalczonych przed rokiem w Czelabińsku.

Na liście zgłoszonych jest 410 zawodniczek i zawodników z 42 krajów, w tym 17-osobowa reprezentacja Polski. W turnieju indywidualnym startować będą: Ewa Konieczny (48 kg), Zuzanna Pawlikowska (52 kg), Karolina Pieńkowska (52 kg), Agata Perenc (57 kg), Karolina Tałach (70 kg), Joanna Jaworska (+78 kg), Łukasz Kiełbasiński (60 kg), Paweł Zagrodnik (66 kg), Grzegorz Lewiński (66 kg), Piotr Kurkiewicz (73 kg), Damian Szwarnowiecki (73 kg),  Łukasz Błach (81 kg), Tomasz Domański (100 kg), Janusz Wojnarowicz (+100 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg). Ostatniego dnia w zawodach w drużynowych walczyć będą dodatkowo Jakub Zarzeczny (90 kg) i Rafał Filek (100 kg).

Reklama

Trener Adam Maj najbardziej liczy na 25-letniego Zagrodnika, który był bliski medalu na olimpiadzie w Londynie, a także 33-letniego Wojnarowicza (obaj Czarni Bytom). Drugi z wymienionych, najstarszy w drużynie, ma w dorobku sześć medali ME, ale bez złotego.

- Byłoby wspaniale zakończyć trwającą ponad 10 lat przygodę z mistrzostwami kontynentu najcenniejszym +krążkiem+. Na zdrowie i formę nie mogę narzekać - stwierdził.

Dla wielu judoków w sezonie poolimpijskim zdecydowanie ważniejsze są zaplanowane w dniach 26 sierpnia - 1 września mistrzostwa świata w Rio de Janeiro. Dlatego w węgierskiej stolicy z grona 14 mistrzów kontynentu 2012 z Czelabińska, na tatami pojawi się zaledwie czworo: Rumunka Andreea Chitu (52 kg), Portugalka Telma Monteiro (57 kg) i zawodniczka gospodarzy Abigel Joo (78 kg) oraz Gruzin Warłam Liparteliani (90 kg).

W Budapeszcie nie zabraknie czworga mistrzów igrzysk - triumfatorów z Londynu: fenomenalnego Francuza Teddy'ego Rinera (+100 kg) i Gruzina Łaszy Szawdatuaszwilego (66 kg), a także najlepszych przed dziewięcioma laty w Atenach: słynnego Greka Iliasa Iliadisa i Białorusina Ihara Makarau. Wygrywali wtedy w wagach do 81 kg i 100 kg, ale obecnie walczą w wyższych kategoriach.

Polacy wystąpią w osłabionym składzie, zwłaszcza zespół kobiecy. Kłopoty zdrowotne wykluczyły udział Darii Pogorzelec (78 kg) i Urszuli Sadkowskiej (+78 kg). Z kolei wicemistrzyni kontynentu Katarzyna Kłys (70 kg) spodziewa się dziecka. Poważny wypadek samochodowy z wiosny 2012 roku na długi czas z rywalizacji wykluczył dwukrotnego wicemistrza kontynentu Tomasza Kowalskiego (66 kg). Z kolei zakończyli lub powoli zbliżają się do finiszu międzynarodowej kariery tacy zawodnicy, jak Robert Krawczyk (asystent Maja w kadrze), Krzysztof Wiłkomirski, Tomasz Adamiec i Przemysław Matyjaszek.

Podczas kwietniowych ME odbędzie się specjalna gala z okazji 65-lecia Europejskiej Unii Judo. Podpisana zostanie umowa m.in. z Polskim Związkiem Judo, któremu przyznano organizację młodzieżowych ME 2014. Zawody odbędą się we Wrocławiu.

Skład reprezentacji Polski na ME:

kobiety:

48 kg: Ewa Konieczny (Czarni Bytom)

52 kg: Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk)

       Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa)

57 kg: Agata Perenc (Polonia Rybnik)

70 kg: Karolina Tałach (Wybrzeże Gdańsk)

+78 kg: Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk)

mężczyźni:

60 kg Łukasz Kiełbasiński (Ryś Warszawa)

66 kg Paweł Zagrodnik (Czarni Bytom)

      Grzegorz Lewiński (AON Warszawa)

73 kg Piotr Kurkiewicz (AZS Łódź)

      Damian Szwarnowiecki (Gwardia Wrocław)

81 kg Łukasz Błach (Śląsk Wrocław)

90 kg Jakub Zarzeczny (Wybrzeże Gdańsk) - w turnieju drużynowym

100 kg Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk)

       Rafał Filek (Wisła Kraków) - w turnieju drużynowym

+100 kg Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom), Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL