Reklama

Reklama

Mbappe i... Lubański. Słynny polski napastnik lepszy od mistrza świata

Uważany za jednego z najbardziej utalentowanych napastników świata Kylian Mbappe kończy dziś 20 lat. W tym wieku mistrz świata osiągnął wiele - ma lepsze statystyki niż Cristiano Ronaldo i Leo Messi, ale gorsze niż Pele czy Włodzimierz Lubański.

Napastnik Paris Saint-Germain nie jest już nastolatkiem. Ale jak na chłopaka, który jeszcze wczoraj miał naście lat imponuje osiągnięciami. Jest mistrzem świata, dwukrotnie - z Monaco i PSG - zdobywał tytuł mistrza Francji. Ma także na swoim koncie mistrzostwo Europy do lat 19.

Reklama

Do dziś Mbappe rozegrał 150 oficjalnych meczów, zdobył w nich 73 gole. Dziennik "L’Equipe" z okazji urodzin napastnika zestawił statystycznie osiągnięcia słynnych piłkarzy w tym wieku. Francuz nie we wszystkich klasyfikacjach jest najlepszy.

W tym wieku rozegrał najwięcej ligowych meczów - 79, o dwa więcej niż Cristiano Ronaldo i 22 więcej niż Johan Cruyff, ale więcej bramek zdobył genialny Holender - 48, Mbappe - 41. Trzeci w klasyfikacji najskuteczniejszych 20-latków "L’Equipe" Leo Messi miał w tym wieku 21 bramek.

W reprezentacji Mbappe zagrał już 28 razy i zdobył 10 goli. Ale o ile Pele miał 24 występy, to strzelił jednak aż 26 bramek.

Gdyby jednak porównać Mbappe z najlepszym polskim nastoletnim piłkarzem w historii czyli Włodzimierzem Lubańskim (którego Francuzi nie uwzględnili w statystyce), to nie mamy się czego wstydzić. Występujący w tym wieku w Górniku Zabrze i kadrze Polski Lubański zagrał w 116 meczach, strzelając aż 84 gole. Urodzony w Gliwicach napastnik reprezentacji Polski swój talent ujawnił wcześniej niż Francuz. Zadebiutował w lidze, w meczu z Arkonią Szczecin, w wieku 16 lat i 52 dni i strzelił wtedy pierwszego gola w ekstraklasie. Lubański do dziś jest najmłodszym debiutantem w reprezentacji Polski - w dniu pierwszego występu w kadrze - z Norwegią w Szczecinie (9-0) - miał 16 lat i 188 dni. Mbappe w lidze zadebiutował na dwa tygodnie przed 17 urodzinami, a w reprezentacji mając 18 lat, 3 miesiące i 5 dni.

A co w wieku 20 lat robił Robert Lewandowski? Debiutował właśnie w ekstraklasie w barwach Lecha Poznań do którego przyszedł ze Znicza Pruszków. Najskuteczniejszy dziś piłkarz reprezentacji Polski (wyprzedził w tej klasyfikacji Włodzimierza Lubańskiego) przed 20. urodzinami strzelił zaledwie jedną bramkę w ekstraklasie - GKS-owi Bełchatów. Ale nie trzeba się rozpisywać, jak się później rozwinął.

Olgierd Kwiatkowski

Tyle goli strzelili słynni napastnicy w wieku 20 lat

Włodzimierz Lubański 84

Kylian Mbappe 73

Ronaldo 59

Michael Owen 51

Leo Messi 30

Cristiano Ronaldo 21

Robert Lewandowski jako 20-latek dopiero debiutował w ekstraklasie

 

Dowiedz się więcej na temat: Kylian Mbappe | Włodzimierz Lubański

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama