Reklama

Reklama

Małysz trzeci na mamucie w Harrachovie, wygrał Koch

Adam Małysz zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamucim obiekcie w czeskim Harrachovie. Wygrał Austriak Martin Koch.

Po pierwszej serii Polak miał punkt mniej od prowadzącego Thomasa Morgensterna, a do drugiego Bjoerna Einara Romoerena tracił zaledwie pół punktu. Jednak w drugiej serii fantastyczny skok oddał Martin Koch (213 m) i po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Świata. Wyprzedził Morgensterna i Małysza, a Romoeren zepsuł skok i spadł na 8. pozycję.

Kamil Stoch zajął 16. miejsce, a Stefan Hula po bardzo dobrym skoku w drugiej próbie (192,5 m) awansował z 29. pozycji na 21. Jakub Kot w swoim dopiero drugim konkursie na mamuciej skoczni osiągnął 154,5 m, a nota 140,2 pkt. nie dała mu awansu do finałowej serii.

Reklama

Do turniejów na mamucim obiekcie o punkcie konstrukcyjnym K-185 nie zakwalifikowali się Dawid Kubacki i Marcin Bachleda.

W grudniu pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie konkursów w Harrachovie, tym razem była łaskawsza, ale zmienny wiatr wiejący na Czertaku miał spory wpływ na wyniki. W pierwszej serii Lukas Hlava dostał podmuch wiatru przy wyjściu z progu i musiał się ratować przed upadkiem. W efekcie wylądował na 104. metrze. Za to skaczący tuż po nim Stefan Thurnbichler trafił na idealne warunki, wykorzystał je i pofrunął na 210. metr! W drugiej serii dobre warunki wykorzystał Hula, ale wiatr szybko się zmienił i kolejni zawodnicy mieli ogromne problemy. Nie poradzili sobie m.in. Denis Korniłow (132 m), Martin Schmitt (zaledwie 119 m) i Matti Hautamaeki, który po nieudanej próbie na 141,5 m spadł na 23. pozycję.

Małysz pokazał klasę zwłaszcza w pierwszej serii. Jego trener Hannu Lepistoe machnął chorągiewką, ale widząc, jak trudne warunki panują na skoczni zrezygnowany kiwał głową. Tymczasem Małysz spisał się znakomicie (197,5 m).

W drugiej próbie skakał tuż po Kochu. Austriakowi zabrakło zaledwie 1,5 metra, aby wyrównać rekord skoczni, dlatego sędziowie obniżyli rozbieg o dwie belki. "Orzeł z Wisły" pofrunął na 189. metr, dzięki czemu wyprzedził wszystkich za wyjątkiem Kocha. Skaczący po chwili Romoeren miał problemy jeszcze zanim dojechał do progu, w efekcie zaliczył tylko 160,5 m. Kończący konkurs Morgenstern osiągnął 190,5 m - za mało, aby wygrać, ale wystarczająco, aby wskoczyć na 2. pozycję.

Adam Małysz po raz 88. stanął na podium Pucharu Świata. Wygrał 38 konkursów, drugie miejsce zajmował 27 razy, a trzecie - 23.

Zobacz wyniki konkursu w Harrachovie oraz klasyfikację generalną Pucharu Świata

Zobacz serwis poświęcony Adamowi Małyszowi i skokom narciarskim

Skoczkowie z największą liczbą zwycięstw w zawodach PŚ:

1. Matti Nykaenen (Finlandia) 46

2. Adam Małysz (Polska) 38

3. Janne Ahonen (Finlandia) 36

4. Jens Weissflog (Niemcy) 33

5. Gregor Schlierenzauer (Austria) 32

6. Martin Schmitt (Niemcy) 28

7. Andreas Felder (Austria) 25

8. Andreas Goldberger (Austria) 20

9. Thomas Morgenstern (Austria) 20

10. Andreas Widhoelzl (Austria) 18

. Sven Hannawald (Niemcy) 18

-

Skoczkowie z największą liczbą miejsc na podium w zawodach PŚ:

1. Ahonen 108

2. Małysz 88

3. Nykaenen 76

4. Weissflog 73

5. Goldberger 63

6. Simon Ammann (Szwajcaria) 57

. Morgenstern 57

8. Ernst Vettori (Austria) 54

9. Schmitt 52

. Schlierenzauer 52

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje