Małysz królem Lahti !

Adam Małysz wygrał także drugi konkurs Pucharu Świata, który został rozegrany w fińskim Lahti. Polak skoczył 129,5 m oraz 132 m i uzyskał łączną notę 289,6 pkt. Było to 24. w karierze zwycięstwo Małysza i trzecie z rzędu w tym sezonie PŚ.

Skoczek z Wisły wyprzedził Finów Matti Hautamaekiego oraz jego rodaka Tami Kiuru. Polak zwyciężył również w klasyfikacji końcowej Turnieju Skandynawskiego.

Polak wygrał trzy indywidualne konkursy Turnieju Skandynawskiego. Zgromadził w nich komplet punktów - 300 i wyprzedził Hautamaekiego - 210 i Kiuru - 139 punktów.

Małysz jest pierwszym zawodnikiem, który w tym sezonie stanął na najwyższym stopniu podium w trzech kolejnych zawodach. Wcześniej blisko tego osiągnięcia byli Sven Hannawald i Martin Hoellwarth. Niemiec dwukrotnie odnosił po dwa zwycięstwa z rzędu, a Austriakowi ta sztuka udała się raz.

- Cudownie jest znów wygrywać. To wynagrodzenie za całą pracę. Warunki były podobne jak wczoraj - lekki wiatr z tyłu, który był korzystny dla zawodników z silnym odbiciem. W Pucharze Świata wszystko jest jeszcze możliwe - powiedział Małysz po zakończeniu konkursu

Posłuchaj co o szansach zdobycia Pucharu Świata powiedzieli Adam MałyszApoloniusz Tajner.

W klasyfikacji generalnej PŚ Małysz powiększył swoją przewagę nad Hannawaldem do 122 punktów. Niemiec zajął dzisiaj dopiero 10. miejsce. Po 25 konkursach Małysz zgromadził dotychczas 1227 pkt.

W sobotnim konkursie Małysz był zdecydowanie najlepszy. W obu seriach podwójny złoty medalista mistrzostw świata z Val di Fiemme oddał najdalsze skoki. W pierwszej próbie było to 129,5, a w drugiej 132 metry. Sędziowie przyznali mu za nie notę łączną 289,6 punktu.

Hautamaeki, srebrny medalista MŚ z dużej skoczni, stracił do Polaka 8,1 punktu. Fin z wynikiem 126 metrów po pierwszej serii był trzeci. Bardzo dobry skok na odległość 131 metrów w drugiej serii pozwolił mu awansować na drugą pozycję.

Kiuru po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium. Na półmetku mógł liczyć nawet na drugie miejsce. W pierwszej próbie uzyskał bowiem 128 metrów. Później jednak wylądował cztery metry bliżej i ostatecznie o dziesięć punktów wyprzedził go kolega z drużyny Hautamaeki.

Robert Mateja nie zakwalifikował się do finałowej trzydziestki. Polak skoczył 105,5 metra, otrzymał 94,1 punktu i zajął ostatecznie 46. miejsce.