Reklama

Reklama

Losowanie el. MŚ 2014: Polska w grupie H z Anglią!

Anglia, Czarnogóra, Ukraina, Mołdawia i San Marino będą rywalami polskich piłkarzy w grupie H eliminacji mistrzostw świata 2014 roku w Brazylii. Losowanie odbyło się w sobotę w Rio de Janeiro. Na losowaniu byli prezes PZPN Grzegorz Lato i selekcjoner Franciszek Smuda.

Anglia, Czarnogóra, Ukraina, Mołdawia i San Marino będą rywalami polskich piłkarzy w grupie H eliminacji mistrzostw świata 2014 roku w Brazylii. Losowanie odbyło się w sobotę w Rio de Janeiro. Na losowaniu byli prezes PZPN Grzegorz Lato i selekcjoner Franciszek Smuda.

Grupą "marzeń" byłaby dla nas pewnie grupa G, gdzie najsilniejsze są Grecja i Słowacja, które bledną przy Anglii i Czarnogórze, ale i tak nie mamy prawa narzekać na los. Przecież mogliśmy trafić do grup "śmierci" - I (z Francją i Hiszpanią), D (Holandia, Turcja), czy C (Niemcy, Szwecja, Irlandia).

- Trafiliśmy do dosyć niesympatycznej grupy. Z prostego powodu - jest w niej tylko jeden faworyt - Anglia, a od pozostałych zespołów możemy się czuć mocniejsi, bo mamy historię i tradycję, a takie myślenie może być zgubne dla naszych piłkarzy - powiedział nam ekspert INTERIA.PL Zbigniew Boniek. - Poza tym losowanie MŚ traktujmy jako news, ale nie przejmujmy się nim za bardzo. Głównie dlatego, że przed nami najważniejsza impreza - finały mistrzostw Europy Euro 2012 i to od niej zależy, jak będzie wyglądała nasza reprezentacja podczas eliminacji do mundialu. Kto będzie trenował reprezentację, a kto w niej będzie grał. Pod batutą trenera Smudy reprezentacja gra dobrze i jeśli to się utrzyma, to będziemy mogli w eliminacjach do MŚ zaistnieć.

Reklama

W eliminacjach 53 zespoły ze Starego Kontynentu będą walczyć o 13 miejsc na mundialu. Drużyny zostały rozlosowane do dziewięciu grup - ośmiu sześciozespołowych i jednej pięciozespołowej.

"Biało-czerwoni" byli przydzieleni do czwartego koszyka.

Eliminacje potrwają od 7 września 2012 do 15 października 2013 roku. Do turnieju finałowego bezpośrednio awansują zwycięzcy grup, a osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc zagra w barażach (15 i 19 listopada 2013). Ich zwycięzcy także zapewnią sobie miejsce w MŚ.

Europejskie grupy elimacyjne mistrzostw świata 2014:

grupa A: Chorwacja, Serbia, Belgia, Szkocja, Macedonia, Walia

grupa B: Włochy, Dania, Czechy, Bułgaria, Armenia, Malta

grupa C: Niemcy, Szwecja, Irlandia, Austria, Wyspy Owcze, Kazachstan

grupa D: Holandia, Turcja, Węgry, Rumunia, Estonia, Andora

grupa E: Norwegia, Słowenia, Szwajcaria, Albania, Cypr, Islandia

grupa F: Portugalia, Rosja, Izrael, Irlandia Płn, Azerbejdżan, Luksemburg

grupa G: Grecja, Słowacja, Bośnia i Hercegowina, Litwa, Łotwa, Liechtenstein

grupa H: Anglia, Czarnogóra, Ukraina, Polska, Mołdawia, San Marino

grupa I: Hiszpania, Francja, Białoruś, Gruzja, Finlandia

Do tej pory reprezentacja Polski grała w kwalifikacjach MŚ z 33 rywalami, teraz ten bilans powiększy się do 34. Jedynym "nowym" przeciwnikiem jest Czarnogóra.

Zdecydowanym rekordzistą w tej klasyfikacji pozostaje Anglia, którą już po raz szósty los skojarzył w grupie el. MŚ z Polską. Na San Marino trafiliśmy w tych rozgrywkach po raz trzeci, a na Ukrainę i Mołdawię - drugi.

Rywale reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw świata (razem z el. MŚ 2014):

6 razy - Anglia

3 - Walia, San Marino

2 - Ukraina, Mołdawia, Finlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Albania

1 - Szwecja, ZSRR (obecnie Rosja), Jugosławia (obecnie Serbia), Szkocja, Bułgaria, Luksemburg, Portugalia, Dania, Cypr, NRD (obecnie Niemcy), Malta, Belgia, Grecja, Turcja, Gruzja, Ukraina, Białoruś, Armenia, Austria, Irlandia Płn., Azerbejdżan, Czechy, Słowacja, Słowenia, Czarnogóra.

Reklama

Reklama

Reklama