Reklama

Reklama

ŁKS nie zagra w ekstraklasie?!

ŁKS Łódź nie otrzymał licencji na grę w piłkarskiej ekstraklasie w sezonie 2009/2010 i po ostatniej, 30. kolejce zostanie przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. Pozostałe kluby: Arka Gdynia, Polonia Warszawa, Cracovia i Piast Gliwice - dostały licencje.

Czwartkowa decyzja komisji odwoławczej ds. licencji na pewno ucieszyła drużyny broniące się przed spadkiem. Zamiast dwóch będzie bowiem tylko jedno miejsce spadkowe - dla drużyny, która zajmie piętnaste miejsce. 14. zespół zagra w barażach o prawo gry w ekstraklasie z trzecim zespołem 1. ligi.

Odra Wodzisław, która była zagrożona udziałem w barażach, ma już zagwarantowany udział w rozgrywkach ekstraklasy w przyszłym sezonie. W sobotę przed degradacją do 1. ligi lub przed grą w barażach bronić się będą: Arka Gdynia, Górnik Zabrze, Lechia Gdańsk i Cracovia.

Reklama

ŁKS nie otrzymał licencji ze względu - jak wyjaśniła komisja odwoławcza - na złą sytuację finansową klubu. Łódzki klub zapowiedział podjęcie wszelkich kroków prawnych, by tę decyzję zmienić.

Według rzecznika prasowego PZPN Jakuba Kwiatkowskiego, ŁKS ma dwie możliwości odwoławcze. - Teoretycznie ŁKS może się odwołać do Ministerstwa Sportu lub do UEFA, ale tylko pod warunkiem, że znajdzie uchybienia formalne w procesie licencyjnym - powiedział Kwiatkowski.

Rzecznik PZPN wyjaśnił, że ŁKS "nie przedstawił wiarygodnych przesłanek do realizacji planowanego budżetu, zwłaszcza przy konieczności gry na stadionie w Bełchatowie, gdyż stadion ŁKS nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i nie został dopuszczony do rozgrywek".- Umowa z Bełchatowem nie była ujęta w budżecie klubu - dodał.

W czwartek licencje otrzymały cztery kluby, którym odmówiono ich w pierwszej instancji: Arka Gdynia, Polonia Warszawa, Cracovia i Piast Gliwice. Jedynie Piast uzyskał zgodę na grę w ekstraklasie bez żadnych warunków. Pozostałe trzy kluby otrzymały licencje pod pewnymi uwarunkowaniami. W klubie Arka Gdynia ustalony został nadzór finansowy, a w Polonii Warszawa nadzór infrastruktury. Cracovia Kraków otrzymała prawo gry na stadionie Zagłębia Sosnowiec, zgodnie z przedstawioną umową.

Przed rokiem w podobnej sytuacji, jak obecnie ŁKS Łódź, znalazła się bytomska Polonia, a zamieszanie wokół licencji dla tego klubu trwało kilka tygodni. Polonia utrzymała się w ekstraklasie, jednak z powodów formalnych (przekroczenie terminu złożenia dokumentów finansowych) licencji nie otrzymała. Decyzję Komisji Licencyjnej podtrzymała Komisja Odwoławcza. Klub odwołał się do UEFA, która uznała decyzję Komisji Odwoławczej za "wiążącą i ostateczną".

Mimo stanowiska UEFA sprawa trafiła do Komisji ds. Nagłych PZPN, która zwróciła się do Komisji Odwoławczej o ponowne rozpatrzenie wniosku bytomian. Ta nie znalazła podstaw do kolejnego zajęcia się wnioskiem Polonii i zwróciła się do zarządu PZPN z sugestią o powtórne rozpatrzenie sprawy przez organ pierwszej instancji, czyli Komisję Licencyjną. Zarząd jednak zobligował Komisję Odwoławczą do wydania ostatecznej decyzji, która zdecydowała jednak o dopuszczeniu bytomskiego klubu do gry w ekstraklasie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL