Reklama

Reklama

Li Qian - tenis stołowy

Li Qian urodziła się w Chinach, ale żeby wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, musiała przyjechać do Polski i przyjąć nasze obywatelstwo. Jest pierwszą w historii polską tenisistką stołową, która wywalczyła awans na najważniejszą imprezę sportowego świata.

Talent młodej Chinki odkrył trener klubu z Tarnobrzega Zbigniew Nęcek. Wciągu kilku lat talent Li Qian rozwinął się do tego stopnia, że dziś potrafi wygrywać z zawodniczkami ze ścisłej światowej czołówki. Potwierdziła to podczas turnieju TOP 12, w którym osiągnęła niewiarygodny wręcz sukces, jakim było drugie miejsce. W finale przegrała po bardzo zaciętej walce z Holenderką Li Jiao 3:4.

Reklama

- Znakomita postawa Li Qian to zasługa trenera Zbigniewa Nęcka i klubu z Tarnobrzega, w którym występuje. Jest jedyną olimpijką w Polsce, która nie była w programie olimpijskim i nie korzystała z żadnych funduszy z ministerstwa sportu, ponieważ nie miała polskiego paszportu i nie była w kadrze. Jej starty finansował KTS Wisan Forbet oraz od połowy ubiegłego roku PZTS - powiedział PAP Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Jerzy Dachowski.

Li Qian urodziła się 30 lipca 1984 roku. Od kilku lat mieszka w Tarnobrzegu i reprezentuje barwy tamtejszego KTS-u.

Dowiedz się więcej na temat: talent | tenis | Li Qian

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama