Reklama

Reklama

Kto zostanie mistrzem świata? Rywale znów odeszli od szachownicy

Trzecia partia, podobnie jak dwie poprzednie, rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim nie przyniosła rozstrzygnięcia. Stan rywalizacji 1,5:1,5.

W niedzielę rywale zgodzili się na remis po 41 posunięciach. Białymi grał Niepomniaszczi.

Bilans dotychczasowych pojedynków uczestników meczu w partiach klasycznych jest korzystny dla 31-letniego Rosjanina (cztery zwycięstwa, jedna porażka i dziewięć remisów), ale to młodszy o cztery i pół miesiąca obrońca tytułu, zasiadający na szachowym tronie od listopada 2013 roku, jest faworytem.

Mecz lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i potrwa do 14 grudnia, chyba że któryś z zawodników wcześniej zgromadzi 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

Reklama

Szachy. A co, jeśli padnie remis?

Jeśli wynik będzie remisowy, zwycięzcę wyłonią 15 grudnia partie dogrywkowe w szachach szybkich. Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

Poniedziałek będzie dniem przerwy w rywalizacji. Kolejne zaplanowano na 2, 6, 9 i 13 grudnia.

Trzy lata temu w Londynie Norweg, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i obronił tytuł.

CZYTAJ TAKŻE: Polski mistrz szachowy podziękował kibicom. "Kocham was"

rana, pap

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy