Reklama

Reklama

Komisja sportu poparła projekt budżetu ministerstwa

Sejmowa Komisja Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu ministerstwa. Jak poinformowała Joanna Mucha, priorytetami jej resortu będą popularyzacja sportu powszechnego oraz przygotowania do igrzysk w Soczi i Rio de Janeiro.

Sejmowa Komisja Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu ministerstwa. Jak poinformowała Joanna Mucha, priorytetami jej resortu będą popularyzacja sportu powszechnego oraz przygotowania do igrzysk w Soczi i Rio de Janeiro.

Mucha dodała, że w przyszłym roku ministerstwo będzie się koncentrować także na organizacji przez Polskę dwóch wielkich imprez - halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce i mistrzostw świata siatkarzy. Wsparcie uzyskają również zabiegi Krakowa o prawo organizacji zimowej olimpiady w 2022 roku.

Z przedstawionych przez resort danych wynika, że łącznie na kulturę fizyczną w 2014 roku planuje się przeznaczyć 873 330 000 złotych, o 25 mln więcej niż w tym roku. Składają się na to środki budżetowe (276 mln) i z państwowych funduszy celowych (597 mln, przede wszystkim z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej). Sport wyczynowy może liczyć na 303,8 mln złotych (134,7 mln z budżetu i 169,1 mln z FRKF).

Reklama

- To kolejny trudny budżet, ale jest on lepszy niż poprzedni - oceniła Mucha.

Jak jednak zauważył Tadeusz Tomaszewski (SLD), który ze strony komisji koeferował projekt budżetu, sport wyczynowy otrzyma o 25 mln złotych mniej.

- Tu daje o sobie znać praktyka przenoszenia do naszego budżetu zadań, które wcześniej były finansowane z innych źródeł, tak jak np. program rozwoju siatkówki. Kolejną taką +wrzutką+ jest wsparcie starań Krakowa, bez przeznaczenia na to dodatkowych środków. Za to 25 mln wydamy w przyszłym roku na Stadion Narodowy - podkreślił.

Mucha zapewniła, że wydatki związane ze Stadionem Narodowym będą coraz mniejsze. - W połowie przyszłego roku planujemy rozliczenie księgowe tej inwestycji i drastyczne ograniczenie zatrudnienia w Narodowym Centrum Sportu, ale do tego czasu muszą tam pracować eksperci. Jeśli chodzi o Siatkarskie Ośrodki Szkolne, to rzeczywiście przejęliśmy ich finansowanie, ale gdybym nie podjęła takiej decyzji, to trzeba byłoby zamknąć ten bardzo dobry projekt - wyjaśniła.

Obecny na posiedzeniu komisji sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński zaapelował o finansowanie sportowych przygotowań do zimowych igrzysk w 2022 roku z rezerwy budżetowej, a nie ze środków przeznaczonych na sport wyczynowy. W przyszłorocznym budżecie zapisano na to 5 mln złotych.

- Nie wyobrażam sobie, żeby tak wielki projekt był realizowany kosztem innych związków sportowych - powiedział Krzesiński. Zaproponował też, aby ministerstwo zmieniło zasady finansowania związków, które na początku roku borykają się z brakiem środków.

- Właśnie otwieramy konkursy na finansowanie sportu wyczynowego. Robimy to wcześniej niż do tej pory dlatego, żeby w styczniu nikt nie został bez pieniędzy. To będzie też test dla związków, czy będą w stanie sprostać naszym wymaganiom i w tym roku podpisać umowy - odpowiedziała Mucha.  

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu w części Kultura Fizyczna (nr 25) i Turystyka (nr 40 - 48,039 mln wobec 48,23 mln w 2013).

Członkowie komisji jednogłośnie zwrócili się do Komisji Finansów Publicznych o utworzenie rezerwy celowej w wysokości 12,7 mln złotych z przeznaczeniem na finansowanie zabiegów Krakowa o organizację igrzysk w 2022 roku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama