Reklama

Reklama

Kolarskie MŚ: Liczymy na Rutkiewicza

Jazdą indywidualną na czas młodzieżowców rozpoczną się we wtorek we włoskim Varese 75. mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Liderem "biało-czerwonych" w niedzielnym wyścigu elity będzie dziesiąty zawodnik Tour de Pologne Marek Rutkiewicz.

Ze startu w mistrzostwach zrezygnował zmęczony sezonem Szwajcar Fabian Cancellara, najlepszy w jeździe na czas w dwóch ostatnich latach. W Varese wystąpi natomiast Włoch Paolo Bettini, który może po raz trzeci z rzędu zdobyć tęczową koszulkę w wyścigu elity, czego do tej pory nikt nie dokonał.

Pod względem trudności trasa w Varese jest zbliżona do pętli w Salzburgu i Stuttgarcie, gdzie Bettini bezapelacyjnie wygrywał. Na 17-kilometrowej rundzie, którą kolarze elity pokonają 15 razy, są dwa podjazdy - Montello (długość - 1 km; kąt nachylenia - 6,5 proc.) i Ronchi (3,1 km; 4,5 proc.). Szansą dla Bettiniego będzie solowy atak w końcówce wyścigu, ale niewykluczone, że do mety dojedzie większa grupa, a o zwycięstwo może powalczyć sprinter.

Reklama

Gdyby doszło do finiszu z grupy, większe szanse będzie mieć Hiszpan Oscar Freire. Już trzykrotnie był mistrzem świata (1999, 2001, 2004) i jeśli zwycięży po raz czwarty, również przejdzie do historii kolarstwa.

Skład reprezentacji Polski:

elita mężczyzn

Maciej Bodnar (Liquigas), Łukasz Bodnar, Dariusz Baranowski (obaj DHL Author), Przemysław Niemiec (Miche), Marek Rutkiewicz (Mróz Action Uniqua), Hubert Kryś (Ceramica Flaminia); jazda ind. na czas - Maciej Bodnar, Łukasz Bodnar

młodzieżowcy (do lat 23)

Paweł Cieślik (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Adrian Honkisz (Pacific Toruń), Jarosław Marycz (Fidbic.com), Łukasz Modzelewski (Legia), Maciej Paterski (UC Basso Piave); jazda ind. na czas - Polacy nie startują

kobiety

Anna Harkowska (Brothers Bikes Berlin), Paulina Brzeźna (AA Drink), Magdalena Zamolska, Małgorzata Jasińska, Sylwia Kapusta, Monika Grzebinoga (wszystkie Pol-Aqua); jazda ind. na czas - Bogumiła Matusiak (Primus Łódź)

program mistrzostw:

wtorek - jazda ind. na czas młodzieżowców (33,5 km)

środa - jazda ind. na czas kobiet (25 km)

czwartek - jazda ind. na czas elity mężczyzn (43,7 km)

piątek - wyścig ze startu wspólnego młodzieżowców (173,5 km)

sobota - wyścig ze startu wspólnego kobiet (138,8 km)

niedziela - wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (260,5 km)

mistrzowie świata w kolarstwie:

zawodowcy (od 1996 elita) - wyścig ze startu wspólnego

1927 - Alfredo Binda (Włochy)

1928 - Georges Ronsse (Belgia)

1929 - Georges Ronsse (Belgia)

1930 - Alfredo Binda (Włochy)

1931 - Learco Guerra (Włochy)

1932 - Alfredo Binda (Włochy)

1933 - Georges Speicher (Francja)

1934 - Karel Kaers (Belgia)

1935 - Jean Aerts (Belgia)

1936 - Antonin Magne (Francja)

1937 - Eloi Meulenberg (Belgia)

1938 - Marcel Kint (Belgia)

1946 - Hans Knecht (Szwajcaria)

1947 - Theo Middelkamp (Holandia)

1948 - Alberic Schotte (Belgia)

1949 - Rik van Steenberghen (Belgia)

1950 - Alberic Schotte (Belgia)

1951 - Ferdi Kubler (Szwajcaria)

1952 - Heinz Mueller (NRF)

1953 - Fausto Coppi (Włochy)

1954 - Louison Bobet (Francja)

1955 - Stan Ockers (Belgia)

1956 - Rik van Steenberghen (Belgia)

1957 - Rik van Steenberghen (Belgia)

1958 - Ercole Baldini (Włochy)

1959 - Andre Darrigade (Francja)

1960 - Rik van Looy (Belgia)

1961 - Rik van Looy (Belgia)

1962 - Jean Stablinski (Francja)

1963 - Benoni Beheyt (Belgia)

1964 - Jan Janssen (Holandia)

1965 - Tom Simpson (Wielka Brytania)

1966 - Rudi Altig (NRF)

1967 - Eddy Merckx (Belgia)

1968 - Vittorio Adorni (Włochy)

1969 - Harm Ottenbros (Holandia)

1970 - Jean-Pierre Monsere (Belgia)

1971 - Eddy Merckx (Belgia)

1972 - Marino Basso (Włochy)

1973 - Felice Gimondi (Włochy)

1974 - Eddy Merckx (Belgia)

1975 - Hennie Kuiper (Holandia)

1976 - Freddy Maertens (Belgia)

1977 - Francesco Moser (Włochy)

1978 - Gerrie Knetemann (Holandia)

1979 - Jan Raas (Holandia)

1980 - Bernard Hinault (Francja)

1981 - Freddy Maertens (Belgia)

1982 - Giuseppe Saroni (Włochy)

1983 - Greg LeMond (USA)

1984 - Claude Criquielion (Belgia)

1985 - Joop Zoetemelk (Holandia)

1986 - Moreno Argentin (Włochy)

1987 - Stephen Roche (Irlandia)

1988 - Maurizio Fondriest (Włochy)

1989 - Greg LeMond (USA)

1990 - Rudy Dhaenens (Belgia)

1991 - Gianni Bugno (Włochy)

1992 - Gianni Bugno (Włochy)

1993 - Lance Armstrong (USA)

1994 - Luc Leblanc (Francja)

1995 - Abraham Olano (Hiszpania)

1996 - Johan Museeuw (Belgia)

1997 - Laurent Brochard (Francja)

1998 - Oscar Camenzind (Szwajcaria)

1999 - Oscar Freire (Hiszpania)

2000 - Romans Vainsteins (Łotwa)

2001 - Oscar Freire (Hiszpania)

2002 - Mario Cipollini (Włochy)

2003 - Igor Astarloa (Hiszpania)

2004 - Oscar Freire (Hiszpania)

2005 - Tom Boonen (Belgia)

2006 - Paolo Bettini (Włochy)

2007 - Paolo Bettini (Włochy)

elita - jazda ind. na czas

1994 - Chris Boardman (Wielka Brytania)

1995 - Miguel Indurain (Hiszpania)

1996 - Alex Zuelle (Szwajcaria)

1997 - Laurent Jalabert (Francja)

1998 - Abraham Olano (Hiszpania)

1999 - Jan Ullrich (Niemcy)

2000 - Serhij Honczar (Ukraina)

2001 - Jan Ullrich (Niemcy)

2002 - Santiago Botero (Kolumbia)

2003 - Michael Rogers (Australia)

2004 - Michael Rogers (Australia)

2005 - Michael Rogers (Australia)

2006 - Fabian Cancellara (Szwajcaria)

2007 - Fabian Cancellara (Szwajcaria)

amatorzy - wyścig ze startu wspólnego

1921 - Gunnar Skjoeld (Szwecja)

1922 - Dave Marsh (Wielka Brytania)

1923 - Luigi Ferrario (Włochy)

1924 - André Leducq (Francja)

1925 - Henri Hoevenaers (Belgia)

1926 - Octave Dayen (Francja)

1927 - Jean Aerts (Belgia)

1928 - Allegro Grandi (Włochy)

1929 - Pietro Bertolazzo (Włochy)

1930 - Giuseppe Martano (Włochy)

1931 - Henry Hansen (Dania)

1932 - Giuseppe Martano (Włochy)

1933 - Paul Egli (Szwajcaria)

1934 - Kees Pellenaars (Holandia)

1935 - Ivo Mancini (Włochy)

1936 - Edgar Buchwalder (Szwajcaria)

1937 - Adolfo Leoni (Włochy)

1938 - Hans Knecht (Szwajcaria)

1946 - Henry Aubry (Francja)

1947 - Alfio Ferrari (Włochy)

1948 - Harry Snell (Szwecja)

1949 - Henk Faanhof (Holandia)

1950 - Jack Hoobin (Australia)

1951 - Gianni Ghidini (Włochy)

1952 - Luciano Ciancola (Włochy)

1953 - Ricardo Filippi (Włochy)

1954 - Emiel van Cauter (Belgia)

1955 - Sante Ranucci (Włochy)

1956 - Frans Mahn (Holandia)

1957 - Louis Proost (Belgia)

1958 - Gustav Adolf Schur (NRD)

1959 - Gustav Adolf Schur (NRD)

1960 - Bernhard Eckstein (NRD)

1961 - Jean Jourden (Francja)

1962 - Renato Boncioni (Włochy)

1963 - Flaviano Vicentini (Włochy)

1964 - Eddy Merckx (Belgia)

1965 - Jacques Botherel (Francja)

1966 - Evert Dolman (Holandia)

1967 - Graham Webb (Wielka Brytania)

1968 - Vittorio Marcelli (Włochy)

1969 - Leif Mortensen (Dania)

1970 - Joergen Schmidt (Dania)

1971 - Regis Ovion (Francja)

1973 - Ryszard Szurkowski (Polska)

1974 - Janusz Kowalski (Polska)

1975 - Andre Gevers (Holandia)

1977 - Claudio Corti (Włochy)

1978 - Gilbert Glaus (Szwajcaria)

1979 - Gianni Giacomini (Włochy)

1981 - Andriej Wiedernikow (ZSRR)

1982 - Bernd Drogan (NRD)

1983 - Uwe Raab (NRD)

1985 - Lech Piasecki (Polska)

1986 - Uwe Ampler (NRD)

1987 - Richard Vivien (Francja)

1989 - Joachim Halupczok (Polska)

1990 - Mirko Gualdi (Włochy)

1991 - Wiktor Rżaksiński (Ukraina)

1993 - Jan Ullrich (Niemcy)

1994 - Alex Pedersen (Dania)

1995 - Danny Nelissen (Holandia)

wyścig drużynowy na 100 km

1962 - Włochy (Maino, Tagliani, Zandegu, Grassi)

1963 - Francja (Bechet, Motte, Bidault, Chappe)

1964 - Włochy (Andreoli, Bona, Guerra, Manza)

1965 - Włochy (Guerra, Bona, Denti, Soldi)

1966 - Dania (Blaudzun, Hansen, Hoejlund, Wisborg)

1967 - Szwecja (G. Pettersson, S. Pettersson, E. Pettersson, T. Pettersson)

1968 - Szwecja (G. Pettersson, S. Pettersson, E. Pettersson, T. Pettersson)

1969 - Szwecja (G. Pettersson, S. Pettersson, E. Pettersson, T. Pettersson)

1970 - ZSRR (Jardy, Sokołow, Suchow, Lichaczow)

1971 - Belgia (Hermans, van Cauter, Verreydt, van der Linden)

1973 - Polska (Lis, Szurkowski, Szozda, Mytnik)

1974 - Szwecja (Fagerlund, Johansson, Filipsson, Nilsson)

1975 - Polska (Mytnik, Nowicki, Szurkowski, Szozda)

1977 - ZSRR (Czapłygin, Pikkuus, Kaminski, Czukanow)

1978 - Holandia (Bierings, Oosterbosch, van Est, van Houwelingen)

1979 - NRD (Drogan, Hartnick, Petermann, Boden)

1981 - NRD (Boden, Drogan, Kummer, Ludwig)

1982 - Holandia (Ducrot, Schipper, Solleveld, Van Bindsbergen)

1983 - ZSRR (Kaszirin, Nowołokin, Czużda, Zinowiew)

1985 - ZSRR (Żdanow, Klimow, Sumnikow, Zinowiew)

1986 - Holandia (Cordes, de Vries, Talen, Harmeling)

1987 - Włochy (Fortunato, Poli, Scirea, Vanzella)

1989 - NRD (Kummer, Landsmann, Schur, Boden)

1990 - ZSRR (Gałkin, Zotow, Patienko, Markowicz)

1991 - Włochy (Anastasia, Colombo, Contri, Peron)

1993 - Włochy (Brasi, Contri, Fina, Salvato)

1994 - Włochy (Salvato, Contri, Colombo, Andriotto)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy