Reklama

Reklama

Kamil Stoch - następca "Orła z Wisły"

Kamil Stoch wygrał w piątek w Zakopanem zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. To jego czwarte w karierze zwycięstwo w konkursie tej imprezy.

Drugi po Adamie Małyszu - tak od wielu sezonów mówiło się o Stochu. 24-letni zawodnik AZS Zakopane był od dawna uważany za potencjalnego następcę "Orła z Wisły", ale długo nie spełniał pokładanych w nim nadziei.

Skoki narciarskie zaczął trenować w wieku 9 lat. Jako junior zdobył dwa srebrne medale mistrzostw świata w konkursach drużynowych - w 2004 i 2005 roku, a w reprezentacji seniorów zadebiutował już 2003 roku, mając niespełna 16 lat.

Mimo młodego wieku, Stoch jest już bardzo doświadczonym zawodnikiem. Startował dwukrotnie w igrzyskach olimpijskich (Turyn, Vancouver), czterech mistrzostwach świata, trzech czempionatach w lotach oraz w ponad 140 indywidualnych konkursach Pucharu Świata.

Reklama

Wygrywając rok temu w Zakopanem Stoch został czwartym polskim skoczkiem, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata - po Stanisławie Bobaku, Piotrze Fijasie i Małyszu.

Stoch wychowywał się podzakopiańskim Zębie. Jest absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. 7 sierpnia 2010 w roku w kościele Paulinów na Bachledówce w Zakopanem wziął ślub z Ewą Bilan. W wywiadach nie ukrywał, że ta ważna decyzja życiowa pomogła mu w karierze sportowej.

ur. 25 maja 1987 roku w Zakopanem

wzrost: 172 cm; waga: 52 kg

klub: AZS Zakopane

żonaty

największe sukcesy:

igrzyska olimpijskie: 5. miejsce drużynowo (2006), 6. drużynowo (2010) Puchar Świata: cztery zwycięstwa mistrzostwa świata: 4. lokata w Libercu (2009) mistrzostwa świata juniorów: 2. miejsce drużynowo (2004 i 2005)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje