Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk Sportowcem Roku 2012

Justyna Kowalczyk została wybrana najlepszym Sportowcem Roku 2012 w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP. Nasza znakomita biegaczka narciarska wyprzedziła mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą - Tomasza Majewskiego. Trzecie miejsce zajął inny nasz złoty medalista olimpijski - Adrian Zieliński.


Podopieczna Aleksandra Wierietielnego wygrała po raz czwarty - wyrównując osiągnięcie legend polskiego sportu takich jak Stanisława Walasiewicz, Adam Małysz i Irena Szewińska (dwa razy pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein). Kowalczyk jednak jako jedyna zwyciężyła w czterech kolejnych edycjach plebiscytu. Trzy triumfy z rzędu mają w dorobku Walasiewicz (1932-34), Małysz (2001-03) i Otylia Jędrzejczak (2004-06).

Największym sukcesem urodzonej 23 stycznia 1983 roku w Limanowej zawodniczki w ubiegłym roku był trzeci z rzędu triumf w Tour de Ski.

Reklama

Kowalczyk jest czwartym przedstawicielem narciarstwa, który triumfował we wspomnianym plebiscycie. Przed nią zwyciężali: Stanisław Marusarz (1938), Józef Łuszczek (1978) oraz Małysz (2001, 2002, 2003, 2007).

W sobotę, kiedy ogłoszono wyniki, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach wygrała we włoskim Val di Fiemme bieg na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, który stanowił szósty etap Tour de Ski i jest o krok od czwartego z rzędu triumfu w tej imprezie.

Za Kowalczyk uplasowali się kulomiot Tomasz Majewski, który w Londynie powtórzył osiągnięcie z Pekinu i wywalczył olimpijskie złoto oraz mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie. Oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym typowanie odbywało się za pomocą wyciętych z gazety i wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową. Wyłonioną w ten sposób czołową "dziesiątkę" ogłoszono na początku sobotniej uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie. O ostatecznej kolejności decydowały wysyłane następnie przez kibiców SMS-y.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało tego wieczoru kilka wyróżnień. Po raz drugi z rzędu drużyną roku uznano reprezentację Polski siatkarzy, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii wygrali Ligę Światową. Za pracę szkoleniową nagrodzono trenera Majewskiego Henryka Olszewskiego.

Za najlepszą imprezę masową roku uznano piłkarskie mistrzostwa Europy. Pamiątkowe statuetki odebrali przedstawiciele polskich miast-gospodarzy: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska.

Nagrodzeni zostali także dwaj sportowcy niepełnosprawni. W kategorii poświęconej tym zawodnikom triumfował zdobywca dwóch złotych medali XIV Paraolimpiady w kolarstwie Rafał Wilk, a "Odkryciem Roku" wybrano zwycięzcę konkursu skoku wzwyż Macieja Lepiatę.

Tytuł "superchampiona" otrzymali medalista olimpijski i mistrzostw świata w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz oraz dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Robert Sycz. Kapituła przyznała także nagrodę "Fair Play", która trafiła do rąk Zofii Noceti-Klepackiej. Brązowa medalistka z Londynu w windsurfingowej klasie RS:X zlicytowała cenny krążek, aby zebrać pieniądze dla chorej na mukowiscydozę pięcioletniej sąsiadki.

Wyniki głosowania na Sportowca Roku 2012:


1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
2. Tomasz Majewski (lekkoatletyka)
3. Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów)
4. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
5. Agnieszka Radwańska (tenis)
6. Bartosz Kurek (siatkówka)
7. Robert Lewandowski (piłka nożna)
8. Sylwia Bogacka (strzelectwo)
9. Damian Janikowski (zapasy)
10. Magdalena Fularczyk/Julia Michalska (wioślarstwo)

Zwycięzcy w innych kategoriach:

Trener roku: Henryk Olszewski (trener Tomasza Majewskiego)
Impreza roku: Euro 2012.
Drużyna roku: Reprezentacja Polski w siatkówce
Odkrycie roku: Maciej Lepiato (złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w skoku wzwyż)
Sportowiec niepełnosprawny roku: Rafał Wilk (dwukrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w handbike'u, były żużlowiec)
Nagroda fair play: Zofia Klepacka za zlicytowanie swojego medalu igrzysk na cel charytatywny)
Człowiek sportu: Zbigniew Tomkowski, dyrektor COS w Spale
Mecenas polskiego sportu: PKN Orlen
Superczempion: Mateusz Kusznierewicz i Robert SyczWasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama