Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk: Cieszę się na pobyt w Zakopanem

Zgrupowania w Zakopanem i Nowej Zelandii będą nowymi elementami w przygotowaniach do sezonu 2011/2012 zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich Justyny Kowalczyk (AZS AWF Katowice).

- Uwielbiam polskie góry więc chciałam je wykorzystać w swych planach szkoleniowych. Brakuje mi wizyt w kraju, dlatego tak bardzo się cieszę na te 10 dni pod Tatrami - powiedziała przebywająca piątek w Krakowie mistrzyni olimpijska z Vancouver.

Wspomniała, że będąc czołową zawodniczką nie trenowała nigdy tak długo w Zakopanem. Przygotowywała się tam do startów przez kilka lat w okresie, gdy uczęszczała do tamtejszej szkoły. Teraz przyjedzie w połowie czerwca. Nie przeszkadza jej, że nie ma tam profesjonalnej trasy nartorolkowej.

- Trener wysłuchał mojego pomysłu i tak ułożył plan zajęć, że wykorzystamy w stu procentach polskie góry - dodała.

Reklama

W planach ma także wyjazd w sierpniu do Nowej Zelandii, ale - jak zaznaczyła - nie jest on jeszcze potwierdzony. Przygotowania do sezonu rozpocznie 19 maja w Ramsau. - Sposób będzie bardzo podobny do poprzedniego, czyli trzy tygodnie zgrupowania i tydzień w Polsce. Najpierw będę spokojnie wchodzić w reżim treningowy - powiedziała Kowalczyk.

W sztabie szkoleniowym zawodniczki doszło do zmiany w części medycznej. - Moją panią doktor będzie Renata Komisarska - poinformowała.

Odnosząc się do niedawnej inicjatywy rozgrywania wielobojowych mistrzostw świata w narciarstwie biegowym, oceniła ją pozytywnie. - W tego typu imprezie nie decydowałaby dyspozycja dnia, albo szczęście przy smarowaniu. Jednak uważam, że takie zawody to daleka przyszłość.

Kowalczyk była w Krakowie gościem konferencji podsumowującej drugą edycję Narodowego Programu "Bieg na Igrzyska". Jest to ogólnopolski program sportowo-społeczny, zainaugurowany w sezonie 2009/2010; adresowany jest do młodzieży uprawiającej narciarstwo biegowe.

Zdobywczyni Pucharu Świata 2010/2011 odebrała nagrodę finansową (90 tys. zł) Polskiego Związku Narciarskiego za wyniki osiągnięte w minionym sezonie. Prezes PZN Apoloniusz Tajner dodał, że uhonorowany został także - nieobecny w piątek - trener Aleksander Wierietielny (30 tys. zł).

- Inicjatywa ta jest krokiem milowym, aby reprezentacje w tej dyscyplinie sportu były mocne, aby było kogo wybierać. Jednak nie jest to jedyny warunek, aby narciarstwo biegowe w Polsce lepiej się rozwijało. Potrzebni są trenerzy w większej liczbie, aby miał kto pokierować w pewnym momencie młodzieżą - powiedziała Kowalczyk.

Uważa, że musi się rozpocząć rywalizacja między szkoleniowcami, aby doszło do tego, że najlepsi będą zajmować się najlepszymi zawodnikami.

- Potrzebni są też sponsorzy. Pojawili się oni przy okazji tego programu, ale dobrze byłoby, aby firmy zainteresowały się też dorosłym narciarstwem - dodała.

W klasyfikacji drużynowej "Biegu na Igrzyska" sezonu 2010/2011 zwyciężyła ekipa MULKS Tomaszów Lubelski.

Triumfatorzy w poszczególnych kategoriach wiekowych:

juniorki A - Dominika Bril (MUKS Podkarpacie Jedlicze/SMS Szczyrk)

juniorzy A - Tomasz Ponicki (LKS Poroniec/SMS Zakopane)

juniorki B - Marzena Maciulewicz (MUKN Pod Stróżą Miszkowice/SMS Szczyrk)

juniorzy B - Konrad Motor (UKS Regle Kościelisko/SMS Zakopane)

juniorki C - Małgorzata Żółkiewska (MULKS Tomaszów Lubelski)

juniorzy C - Tomasz Jurczak (MUKN Pod Stróżą Miszkowice/SMS Szczyrk)

juniorki D - Agata Warło (UMKS Marklowice)

juniorzy D - Wojciech Fojcik (UMKS Marklowice)

juniorki E - Izabela Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne)

juniorzy E - Mateusz Dragon (MKS Trójwieś Beskidzka)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje