Reklama

Reklama

Igrzyska 2024 i 2028. Paryż i Los Angeles zatwierdzone jako gospodarze

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

O tym, że oba miasta zorganizują igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza.

31 lipca MKOl potwierdził, że Los Angeles zgłosił chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku.

W środę zostało to zatwierdzone w Limie. Jak przyznał prezydent MKOl Thomas Bach, głosowanie w przypadku obu miast było jednomyślne.

MKOl odstąpił od tradycyjnego tajnego głosowania elekronicznego. Tym razem wyboru dokonywano poprzez podniesienie rąk.

Reklama

Decyzję o przyznaniu stolicy Francji organizacji igrzysk w 2024 roku z dużym zadowoleniem przyjął prezydent tego kraju Emmanuel Macron.

- Właśnie dowiedzieliśmy się dobrej nowiny - powiedział cytowany przez agencję AFP Macron, który był na lotnisku Pointe-a-Pitre po zakończeniu wizyty na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, zniszczonych przez huragan Irma.

Macron przyznał m.in., że środowa decyzja MKOl to ogromne uznanie Francji.

- Chcę się z wami cieszyć. Te igrzyska są wasze, to zwycięstwo jest wasze - powiedział do swoich rodaków. Jak dodał, otwiera się nowy rozdział w ciągu najbliższych siedmiu lat. - Cały kraj musi być zmobilizowany, wszystkie sportowe federacje - zaznaczył prezydent Francji.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).

Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles.

Paryż, jak podkreślono, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Np. rozgrywki siatkówki plażowej mają się odbywać w pobliżu Wieży Eiffla, a wyścig kolarski będzie kończył się przy Łuku Triumfalnym.

Los Angeles ma cztery lata więcej na przygotowania, choć - jak twierdzi - wcale ich nie potrzebuje. Zdecydowana większość obiektów jest już bowiem gotowa.

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największą imprezę świata będą gościły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012.

Najbliższe letnie igrzyska odbędą się w 2020 roku w Tokio, a zimowe w 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu.

Najważniejsze fakty o igrzyskach w Paryżu:

Mieszkańców: 2,2 mln, razem z przedmieściami ok. 10 mln.

Dotychczasowe igrzyska: 1900, 1924. 

Planowany budżet: Paryż nie chce wydać więcej niż 6,2 mld euro. 70 procent obiektów już jest, a pozostałe mają zostać wybudowane systematycznie. Wszystkie mają powstać w centrum miasta oraz w oddalonym o ok. 10 km Saint-Denis.

Zalety: Igrzyska mają odbywać się w sercu miasta, wyścig kolarski na Polach Elizejskich, siatkówka plażowa przy Wieży Eiffla, tenis na kortach Rolanda Garrosa.

Odległości: 80 procent wszystkich obiektów ma być oddalonych o ok. 10 km od wioski olimpijskiej. Organizatorzy obiecują, że 85 procent sportowców będzie miało nie więcej niż 30 minut drogi do aren, gdzie będą rywalizować o medale. Tylko żeglarstwo zaplanowane jest w Marsylii, a regaty odbędą się na Morzu Śródziemnym.

Kłopoty: Po ostatnich atakach terrorystycznych, w tym m.in. nieopodal Stade de France, zostały mocno wzmocnione środki bezpieczeństwa. Mimo wszystko w cieniu rywalizacji pozostanie strach.

Stadion Olimpijski: Ma nim być Stade de France, który może pomieścić 80 tys. widzów. Został wybudowany na piłkarskie mistrzostwa świata w 1998 roku.

Wioska olimpijska: Cite du Cinema mieści się w Saint Denis. Zajmuje obszar 50 hektarów i będzie mogła pomieścić 17 tys. gości. Oddalona jest o 11 km od centrum miasta i zaledwie trzy kilometry od Stade de France.

Najważniejsze fakty, dotyczące igrzysk w Los Angeles:

Motto: "Podążaj za słońcem".

Mieszkańców: ok. 4 mln.  

Dotychczasowe igrzyska: 1932, 1984.

Zaplanowany budżet: Los Angeles planuje wydać ok. 5,3 mld dolarów. Ma zostać to całkowicie pokryte przez sponsorów oraz wpływy z biletów. MKOl obiecał dofinansowanie w wysokości 1,8 mld dolarów.

Zalety: - Będziemy opierać się na tym, co mamy, a nie na tym, co mamy zbudować - mówią przedstawiciele miasta. Wszystkie obecne obiekty sportowe mają zostać wykorzystane. Od nowa powstać mają jedynie jeździecki i rowerowy parkur oraz tor kajakowy. Już teraz budowany jest także stadion na 70 tys. widzów, który wykorzystywany będzie na co dzień przez miejscową drużynę piłkarską.

Odległości: Do wszystkich obiektów będzie można się dostać z wioski olimpijskiej w ciągu 40 minut. Planowane są cztery duże ośrodki, w których odbywać będzie się rywalizacja.

Ryzyko: Jedenaście lat do igrzysk to długi okres, a to oznacza, że obecna euforia może z powodów politycznych lub ekonomicznych do 2028 roku mocno opaść.

Stadion Olimpijski: Memorial Coliseum może pomieścić prawie 90 tys. widzów. To jedyny obiekt, który był już wykorzystywany także w trakcie dwóch poprzednich igrzysk - w 1932 i 1984 roku. Tu mają odbyć się ceremonia otwarcia, zamknięcia oraz zawody lekkoatletyczne.

Wioska olimpijska: Nie powstanie nowa, ale zostanie wykorzystany do tego celu kampus Uniwersytetu Kalifornijskiego. To o tyle wygodne rozwiązanie, że na miejscu jest stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe oraz baseny. To oznacza, że sportowcy niemal w zasięgu ręki będą mieli obiekty treningowe.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama