Reklama

Reklama

Igrzyska 2020: Japończycy nie są przekonani do igrzysk

Tokio będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich 2020 roku. Wyboru dokonali w sobotę członkowie MKOl podczas 125. sesji w Buenos Aires. W stolicy Japonii najważniejsze i największe zawody sportowe odbędą się po raz drugi, poprzednio gościły tam w 1964 r. Sami Japończycy nie są jednak do igrzysk przekonani. Ich organizację popiera tylko 67 procent mieszkańców kraju. To najsłabszy wynik ze wszystkich kandydatów.

Miasto nie zdołało uzyskał prawa organizacji igrzysk w 1960 roku (przypadły Rzymowi), ale zostało gospodarzem kolejnych. W sobotę powtórzyła się zatem historia sprzed ponad pół wieku.

Tokio chciało być gospodarzem igrzysk w 2016 roku. Grupa robocza MKOl wystawiła mu bardzo dobrą ocenę - 8,3 w dziesięciostopniowej skali. Brano pod uwagę m.in.: bezpieczeństwo, infrastrukturę, bazę hotelową i gwarancje finansowe.

Pozostali kandydaci zostali ocenieni słabiej. Tymczasem japońska metropolia odpadła już w drugiej rundzie głosowania, a ostatecznie wybrano Rio de Janeiro, które otrzymało najsłabszą ocenę spośród czterech finałowych miast - 6,4.

Reklama

W tym roku ta kandydatura od początku uchodziła za "bezpieczną". W przeciwieństwie do Stambułu i Madrytu pozbawiona była problemów zarówno natury politycznej, jak i ekonomicznej. Tokio już posiada zabezpieczone środki (4,5 mld dolarów) na budowę niezbędnej infrastruktury.

Niektórzy twierdzą jednak, że wybór Tokio jest mało ekscytujący. Nawet sami Japończycy nie są do igrzysk przekonani. Ich organizację popiera tylko 67 procent mieszkańców kraju. To najsłabszy wynik ze wszystkich kandydatów. Starania Madrytu, który odpadł w pierwszej rundzie, popierało 81 proc. Hiszpanów, a Stambułu 76 proc. Turków.

Zwycięska kandydatura Tokio:

Hasło: Odkryj Jutro

Ludność: 13 mln

Budżet komitetu organizacyjnego: 3,42 mld dolarów

Budżet na infrastrukturę: 4,38 mld dolarów

Areny: z koniecznych 36 gotowych jest 15, 10 będzie miało charakter tymczasowy

Poparcie dla organizacji igrzysk: 70 procent w Tokio, w reszcie kraju - 67

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL