Hokejowe MŚ: Derby dla Rosji

Rosjanie męczyli się, ale ostatecznie pokonali Białorusinów 3;2 w poniedziałkowym meczu grupy C hokejowych mistrzostw świata elity, które odbywają się w Rydze.

W meczu grupy B Szwajcaria wygrała z Ukrainą 2:1. Obaj zwycięzcy zapewnili sobie udział w następnej rundzie turnieju.

Po wieczornych spotkaniach do tych drużyn dołączyli Szwecja i Słowacja. Reprezentacja "Trzech Koron" ograła Włochy 4:0 i zajmuje pierwsze miejsce w grupie B, natomiast nasi południowi sąsiedzi nie dali szans Kazachstanowi pokonując go 6:0.

Ten, kto spodziewał się łatwej przeprawy "Sbornej" w derbach byłego Związku Radzieckiego, srodze się zawiódł. Rosjanie, którzy w pierwszym grupowym spotkaniu rozgromili Kazachstan 10:1, tym razem napotkali na duży opór.

Co prawda to oni objęli prowadzenie po golu zdobytym przez Igora Jemelejewa, jednak na początku drugiej tercji najpierw Oleg Antonienko wykorzystał grę w podwójnej przewadze, a potem Aleksandr Makricki pokonali Sergieja Zwiagina.

"Sborna" doprowadziła do wyrównania w 44. minucie (Denis Kuliasz wykorzystał grę w przewadze), ale na zwycięską bramkę musieli czekać jeszcze dziesięć minut. Zdobył ją Aleksander Charitonow.

- Wiedzieliśmy, że to będzie ciężki mecz i przygotowywaliśmy na to naszych zawodników. Niektórzy z nich byli jednak zbyt pewni siebie. Zaczęliśmy grać na miarę swoich możliwości, gdy widmo porażki zajrzało nam w oczy - powiedział Władimir Kirkunow, selekcjoner reprezentacji Rosji.

- Białorusini zagrali bardzo dobrze w obronie. Mój atak, czyli ja, Małkin i Kulemin nie zdobył w poniedziałek punktu, ale wygraliśmy i to jest najważniejsze - dodał napastnik Aleksander Owieczkin.

Grupa B

Szwajcaria - Ukraina 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Bramki: Goran Bezina 9.57 (w przewadze), Andres Ambuhl 18.06 (w osłabieniu) - Andrij Michnow 33.54.

Kary: Szwajcaria - 30 min, Ukraina - 36 min.

Szwecja - Włochy 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Bramki: Andreas Karlsson 14.02 (w przewadze), Joel Lundqvist 16.00 (w przewadze), Kenny Jonsson 22.36 (w przewadze), 47.19.

Kary: dla Szwecji - 14, dla Włoch 12 - minut.

Rosja - Białoruś 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Bramki: Igor Jemelejew 10.57 (w przewadze), Denis Kuliasz 43.28 (w przewadze), Aleksander Charitonow 53.19 - Oleg Antonienko 21.40 (podwójna przewaga), Aleksandr Makricki 23.28.

Kary: Rosja - 16 min, Białoruś - 20.

Słowacja - Kazachstan 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)

Bramki: Richard Kapus 20.41 (w przewadze), Tomas Surovy 32.42 (w przewadze), Milan Bartovic 39.48, Rastislav Pavlikovsky 49.05, Miroslav Kovacik 55.06, Milan Jurcina 56.22.

Kary: Słowacja - 14, Kazachstan - 32 minuty.

1. Rosja          2   2  0  0  13   3    4
2. Białoruś       2   1  0  1   4   4    2
3. Słowacja       2   1  0  1   7   2    2
4. Kazachstan     2   0  0  2   1  16    0
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | Szwecja | Włochy | Białoruś | Ukraina | Kazachstan | Słowacja | bramki | derby | Szwajcaria | hokejowe MŚ