HMŚ w lekkiej atletyce: "Złoto" polskiej sztafety

Polska sztafeta 4x400 zdobyła złoty medal w 8. Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce rozgrywanych w Lizbonie. Polacy w składzie Piotr Rysiukieiwcz, Piotr Haczek, Jacek Bocian, Robert Maćkowiak uzyskali czas 3.04,47.

Drugie miejsce zajęła reprezentacja USA, a trzecią lokatę wywalczyli Rosjanie. Nasza sztafeta świetnie taktycznie rozwiązała bieg. Przez pierwsze trzy zmiany zajmowaliśmy trzecią pozycję za sztafetą amerykańską.

Występujący na ostatniej zmianie Maćkowiak nie tylko odparł atak zespołu Rosji (Andriej Siemionow), ale tuż przed metą udanie zaatakował będącego na czele Jerome'a Younga.

W poprzednich mistrzostwach świata w 1999 roku w Maebashi, Polacy wywalczyli srebrny medal, przegrywając z zespołem USA, który w Lizbonie zajął drugie miejsce. Brązowy medal HMŚ-2001 przypadł Rosjanom.

Finał biegu 4x400 m mężczyzn

1. Polska - 3.04,47 (Piotr, Rysiukiewicz, Piotr Haczek, Jacek Bocian, Robert Maćkowiak)

2. USA - 3.04,64 (Milton Campbell, Leonard Byrd, Trinity Gray, Jerome Young)

3. Rosja - 3.04,82 (Aleksander Ladejszczikow, Rusłan Maszczenko, Borys Gorban, Andrej Siemionow)

4. Jamajka - 3.05,45 (Michael McDonald, Davian Clarke, Michael Blackwood, Danny McFarlane)

5. W.Brytania - 3.09,21 (Mark Hylton, Duaine Thorne-Ladejo, Daniel Caines)

6. Nigeria - 3.16,53 (Jude Monye, Fidelis Gadzama, Sunday Bada, Enefiok Udo-Obong)

Złote medale HMŚ 4x400