Reklama

Reklama

Historia IO – Soczi 2014

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Soczi. Igrzyska w Rosji były pierwszym które odbyły się tym kraju. Koszt organizacji tej imprezy wyniósł ponad 50 mld dolarów.

Pjongczang, Soczi, Salzburg – te trzy miasta liczyły się w walce o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 r.  W drugim etapie MKOl wybrał kandydaturę Rosjan. Igrzyska w Soczi odbyły się w dniach od 7 lutego 2014 r. do 23 lutego 2014 roku.

W Soczi rywalizowano w 15 dyscyplinach sportowych, w których skład wchodzi 98 konkurencji. Na zimowych igrzyskach w Rosji na zimowych IO zadebiutowało 12 nowych konkurencji i jest to nowy rekord.

W zimowych IO w Soczi 2014 r. wzięło udział 88 ekip olimpijskich. Zadebiutowało siedem nowych krajów: Dominika, Malta, Paragwaj, Timor Wschodni, Togo, Tonga i Zimbabwe.

Reklama

W zawodach wystartowało 2873 sportowców. Polskę reprezentowało 59 osób (35 mężczyzn i 29 kobiet). Polacy mieli swoich przedstawicieli w 11 z 15 dyscyplin sportowych.

Symbolem igrzysk w Soczi były maskotki niedźwiedzia polarnego, lamparta i zajączka. Zwierzątka te zamieszkują terytorium Rosji. Symbolizują szacunek, przyjaźń oraz dążenie do perfekcji. Ceremonia otwarcia miała miejsce 7 lutego 2014 roku. Znicz olimpijski zapalił hokeista Władisław Trietjak, oraz łyżwiarka figurowa Irina Rodnina.

Klasyfikacje medalową wygrała Rosja, która zdobyła 33 medale, na drugim miejscu znalazła się Norwegia. Norwegowie zdobyli 26 medali. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada, która zdobyła 25 medali. Na czwartym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone. Amerykanie zdobyli 28 medali. Polacy uplasowali się na 11 pozycji, zdobywając sześć medali.

Polacy w Soczi osiągnęli najlepszy wynik w swojej historii. Nie zawiedli nasi liderzy Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk. Łącznie zdobyli trzy złote medale. Czwarte złoto niespodziewanie zdobył panczenista Zbigniew Brudka.Łącznie "Biało-czerwoni" zdobyli sześć medali (cztery złote, jeden srebrny, jeden brązowy).

Medale Polaków

Złote:

Kamil Stoch – Skoki Narciarskie

Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie 10 km techniką klasyczną

Zbigniew Bródka – Łyżwiarstwo szybkie 1500 m


Srebrne:

Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet

Brązowe:

Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy mężczyzn.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy