Reklama

Reklama

Historia IO - Rio de Janeiro 2016

31. Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Rio de Janeiro. Igrzyska w Brazylii były pierwszymi, które odbyły się w Ameryce Południowej. Koszt organizacji tej imprezy wyniósł ponad 13 mld dolarów.

Rio de Janeiro, Tokio, Madryt, Chicago - te cztery miasta liczyły się w walce o organizację letnich igrzysk olimpijskich. W trzeciej rundzie głosowania członkowie MKOl wybrali Rio de Janeiro. Igrzyska w Ameryce Południowej odbyły się w dniach od 5 do 21 sierpnia 2016 roku.

Symbolem igrzysk w Rio były maskotki Viniciusa i Toma. Ich prezentacja odbyła się 24 listopada 2014 r. Obie zostały stworzone na podobieństwo brazylijskich muzyków. Maskotki mają również ukazać różnorodność brazylijskiej kultury, a imiona zostały wyłonione w głosowaniu.

Podczas igrzysk w Rio rozegrano 31 dyscyplin sportowych, w których skład weszło 308 konkurencji.

Reklama

Podczas 121. sesji MKOl w Kopenhadze podjęto decyzję, że do programu igrzysk mają wrócić takie dyscypliny, jak rugby (w odmianie siedmioosobowej) oraz golf.

W programie igrzysk z Rio nie znalazły się takie dyscypliny, jak karate, squash i sporty wrotkarskie. MKOl odrzucił możliwość ich dodania do programu igrzysk. Z kolei podjęto decyzję o usunięciu baseballu i softballu.

Zawody były rozgrywane na 36 obiektach sportowych. Dziesięć z nich zbudowano specjalnie na najważniejszą imprezę czterolecia.

5 sierpnia 2016 roku odbyła się ceremonia otwarcia. W igrzyskach wzięło udział ponad 10 500 sportowców z 206 narodowych komitetów olimpijskich. Polskę na letniej IO w Rio reprezentowało 240 sportowców (139 mężczyzn i 101 kobiet).

Klasyfikacje medalową wygrały Stany Zjednoczone. Amerykanie zdobyli 121 medali. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania. Brytyjczycy zdobyli 67 medali. Na trzecim miejscu znalazły się Chiny, które zdobyły 70 medali. Polacy uplasowali się na 33. miejscu w klasyfikacji medalowej. "Biało-czerwoni" zdobyli 11 medali.

Na igrzyskach w Rio ustanowiono 19 nowych rekordów świata. Siedem rekordów padło w pływaniu. Pięć najlepszych wyników globu padło w podnoszeniu ciężarów. W lekkoatletyce uzyskano aż trzy rekordy świata – jedną z rekordzistek była Anita Włodarczyk, która rzuciła młotem na odległość 82,29 m.

Medale Polaków

Złote

Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj – wioślarstwo

Anita Włodarczyk – rzut młotem

Srebrne

Piotr Małachowski – rzut dyskiem

Marta Walczykiewicz – kajakarstwo

Maja Włoszczowska – kolarstwo

Brąz

Rafał Majka – kolarstwo

Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus,

Monika Ciaciuch – wioślarstwo

Karolina Naja, Beata Mikołajczyk – kajakarstwo

Monika Michalik – zapasy

Oktawia Nowacka – pięciobój nowoczesny

Wojciech Nowicki – rzut młotem

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy