Reklama

Reklama

Historia IO - Pekin 2008

29 - Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Pekinie, w dniach od 8 do 24 sierpnia 2008 roku. Koszt organizacji tych igrzysk szacuje się na ponad 40 mld dolarów.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie przyniosły nowe konkurencje. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć bieg kobiet na 3000 m z przeszkodami, zawody kolarskie BMX, a także pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m mężczyzn i kobiet.

W olimpiadzie wystartowało aż 11 128 zawodników i zawodniczek w 302 konkurencjach. Łącznie mogliśmy śledzić losy przedstawicieli 204 różnych reprezentacji z całego świata

Li Ning zapalił znicz olimpijski na stadionie olimpijskim. Chiński gimnastyk jest bohaterem Chin. Na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. Li Niang zdobył trzy złote, dwa srebrne oraz brązowy medal.

Reklama

Jamajski sprinter Usain Bolt 16 sierpnia 2008 roku ustanowił nowy rekord świata w biegu na 100 m (9,69 s). Dodatkowo podczas letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie Bolt wygrał bieg na 200 m (19,30 s).

Michael Phelps został rekordzistą w zdobyciu złotych medali. Amerykanin zdobył osiem złotych medali. Pobił siedem rekordów świata, i jeden rekord olimpijski w trakcie trwania igrzysk olimpijskich w Peknie.

Polska na igrzyska olimpijskie do Pekinu wysłała 263 sportowców. Polacy zdobyli w Pekinie 11 medali. W klasyfikacji medalowej biało czerwoni uplasowali się na 16 pozycji.

Medale Polaków


Złote


Tomasz Majewski –– pchnięcie kulą

Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam

Korol – wioślarstwo – czwórka podwójna bez sternika

Szymon Kołecki – podnoszenie ciężarów

Leszek Blanik –  skok


Srebrne


Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Radosław Zawrotniak i Robert Andrzejuk – szermierka

Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda – wioślarstwo – czwórka bez sternika wagi lekkiej

Piotr Małachowski – rzut dyskiem

Maja Włoszczowska – kolarstwo górskie

Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk – kajakarstwo

Brązowe

Agnieszka Wieszczek – zapasy  

Marcin Dołęga – podnoszenie ciężarów

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama