Reklama

Reklama

Historia IO - Londyn 2012

Londyn już po raz trzeci gościł igrzyska olimpijskie, wcześniej miało to miejsce w 1908 i 1948 roku.

W olimpiadzie w Londynie wystartowało 10 820 zawodników i zawodniczek w 302 konkurencjach. Otwarcie igrzysk nastąpiło 27 lipca 2012 roku, a zakończenie 12 sierpnia 2012 roku.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykreślił z programu igrzysk w Londynie baseball i softball. W związku z tym liczba dyscyplin sportowych została zmniejszona z 28 do 26.  

Klasyfikacje medalową na igrzyskach olimpijskich w Londynie wygrały Stany Zjednoczone, zdobywając 104 medale. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, zdobywając 88 medali, a na trzecim miejscu uplasowała się Wielka Brytania zdobywając 65 medali. Polska znalazła się na 26 miejscu. Biało czerwoni na letnich igrzyskach olimpijskich Londynie zdobyli 11 medali.

Reklama

Na letnich igrzyskach olimpijskich w Londynie ustanowiono nowy rekord w długości rozgrywania meczu singlowego mężczyzn w tenisie ziemnym. Zwycięski pojedynek Rogera Federera z Juanem Martinem del Potro trwał cztery godziny i dwadzieścia sześć minut.

Konkurencje sportowe odbywały się na 25 obiektach olimpijskich. Ceremonia otwarcia odbyła się na stadionie olimpijskim. Koszt budowy tego obiektu wyniósł 537 milionów funtów

Reprezentacja olimpijska Meksyku w piłce nożnej sięgnęła po złoty medal. W finale pokonali reprezentacje olimpijską Brazylii 2:1.

Pod względem cenności wywalczonych medali polscy olimpijczycy osiągnęli najgorszy wynik w historii polskich występów na letnich olimpiadach.

 

Medale Polaków

Złote:

Adrian Zieliński – podnoszenie ciężarów

Tomasz Majewski – pchnięcie kulą

Anita Włodarczyk – rzut młotem

Srebrne:

Sylwia Bogacka – strzelectwo

Brązowe:

Magdalena Fularczyk, Julia Michalska – wioślarstwo

Tomasz Zieliński – podnoszenie ciężarów

Damian Janikowski – zapasy

Bartłomiej Bonk - podnoszenie ciężarów

Przemysław Miarczyński – żeglarstwo

Zofia Noceti-Klepacka – żeglarstwo 

Karolina Naja, Beata Mikołajczyk – kajakarstwo

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje