Reklama

Reklama

GP Polski: Wielki triumf Golloba! Trzech Polaków na podium

Tomasz Gollob w niesamowitym stylu wygrał wielki finał żużlowej Grand Prix Polski w Toruniu, piątej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Na podium stanęli także dwaj kolejni reprezentanci Polski: Rune Holta i Jarosław Hampel. Czwarty był mistrz świata Jason Crump.

Po raz pierwszy w historii na podium stanęli reprezentanci jednego kraju.

Reklama

Tomasz Gollob wygrał każdy z siedmiu swoich wyścigów i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. - Myślę, że będę w tym roku mistrzem świata. Zrobię to dla Was! - cieszył się polski bohater wieczoru na MotoArenie, dziękując za fantastyczny doping i piękną oprawę zawodów.

Przed finałową rozgrywką Gollob wybrał pierwsze pole, Holta po raz kolejny czwarte, Crump trzecie, a Hampelowi zostało drugie, z czego nie był zadowolony. Na starcie ostro ruszył Gollob i nie dał się wyprzedzić. Za jego plecami szalał Holta, a Hampel po niezbyt udanym starcie zdołał wyprzedzić Crumpa.

To były wspaniałe zawody, które pokazały piękno żużla. Niestety, nie obyło się bez groźnych wypadków. W 14. wyścigu na tor upadł Chris Holder, zaczepiony przez motocykl jadącego za nim Amerykanina Grega Hancocka. Z pierwszych informacji wynikało, że Australijczyk złamał rękę, na szczęście badania tego nie potwierdziły, ale w kolejnych biegach już nie wystartował. Pechowo zastąpił go Artur Mroczka, który stracił panowanie nad motorem i wpadł na Szweda Magnusa Zetterstroema. Obaj mocno się potłukli, a Polak opuścił tor w karetce z urazem nogi.

Zawody na MotoArenie oglądało 17 tysięcy fanów żużla. Sprzedano nawet bilety na miejsca stojące. Nowoczesny stadion w Toruniu powstał w latach 2008-09, a turnieje Grand Prix odbywać się będą na nim co najmniej do 2014 roku.

Do końca całego cyklu jeszcze sześć eliminacji. Ostatni turniej odbędzie się w Bydgoszczy.

Finał:

1. Gollob, 2. Holta, 3. Hampel, 4. Crump

Półfinały:

1. bieg: 1. Gollob, 2. Hampel, 3. Pedersen, 4. Woffinden.

Świetny start polskiego duetu! Gollob pierwszy, a tuż za nim Hampel. Tak mijają linię mety przy ogłuszającym dopingu pełnych trybun. Trzeci Pedersen, a ostatni Woffinden.

2. bieg: 1. Holta, 2. Crump, 3. Andersen, 4. Miedziński

Start wygrał Crump, ale ruszający z czwartego pola Holta popisał się niesamowitą szarżą i przedarł się na prowadzenie. Obaj awansują do finału.

Runda zasadnicza - bieg po biegu:

1. bieg: Bardzo dobry start Miedzińskiego, ale sędzia przerwał wyścig, twierdząc, że Polakowi kręciło się koło w momencie startu. W powtórce (pełna obsada) start wygrał Miedziński, ale atak Holty na pierwszym okrążeniu dał mu trzy punkty. Lindgren trzeci, a Bjerre dopiero czwarty.

2. bieg: Świetny start Golloba, ale Andersen wjechał w motor Pedersena i Duńczyk wylądował na bandzie. Jednak to jego wykluczył sędzia. W powtórce Gollob startując z 1. pola nie dał szans rywalom. Drugi Hancock, trzeci Andersen.

3. bieg: Hampel pięknym atakiem wyprzedził Harrisa. Trzeci Holder, Protasiewicz ostatni.

4. bieg: Crump pokazał klasę i na dystansie przebił się na czele stawki. Drugi Woffinden, trzeci Zetterstroem, ostatni Jonsson.

5. bieg: Fantastyczny atak Golloba po wewnętrznej! Crump wygrał start, ale na prostej Gollob wyprzedził go w wielkim stylu. Trzeci Miedziński, a Protasiewicz znów bez punktu. Dodajmy, że Gollob startował z trzeciego pola, które nie sprzyja żużlowcom.

6. bieg: Holta popisał się świetnym atakiem i zdecydowanie zwyciężył. Walka o 2. pozycję trwała do końca. Wygrał ją Andersen, a Harris tuż przed kreską wyprzedził Zetterstroema.

7. bieg: Bjerre wygrywa dzięki atakowi po zewnętrznej, który okazał się skuteczny na Holdera. Trzeci Pedersen, bez punktu Woffinden.

8. bieg: Hampel zdystansował rywali i metę mijał z podniesionym kołem. Drugi Lindgren, a Hancock minimalnie szybszy od Jonssona.

9. bieg: Po niezbyt ciekawym wyścigu wygrywa Holder przed Andersenem i Jonssonem. Miedziński ostatni.

10. bieg: Wielkie emocje w starciu Polaków. Hampel wygrał start, a za jego plecami szalał Holta, lecz obu wyprzedził Gollob! Wywiózł szeroko Hampela, a to tuż przed metą wykorzystał Holta. Woffinden tylko w roli statysty.

11. bieg: Zetterstroem wygrał po ataku na dystansie, dzięki któremu wyprzedził Hancocka. Bjerre trzeci. Protasiewicz znów bez punktu.

12. bieg: Crump zdecydowanie wygrał start i choć zaciekle atakował go Pedersen, to dowiózł do mety trzy punkty. Trzeci Lindgren, a ostatni Harris.

13. bieg: Podcięty przez Zetterstroma Miedziński wylądował na bandzie. Sędzia skrzywdził go wykluczając z powtórki, bo powinna odbyć się w pełnym składzie. W powtórce po zaciętej walce wygrywa Hampel przed Pedersenem i Zetterstromem.

14. bieg: Najlepszy na starcie Holta przed Crumpem. Trzeci Holder wpadł w koleinę, mocno go wyrzuciło i gdy upadał, uderzył go jeszcze motocykl Hancocka. Wyścig przerwano, a na tor wjechała karetka, bo Australijczyk mocno ucierpiał. W powtórce startujący z pierwszego pola Holta dał się wyprzedzić po wewnętrznej Crumpowi. Jednak reprezentant Polski potwierdził, że jest niesamowicie szybki i wyprzedził mistrza świata na dystansie. Trzeci Hancock.

15. bieg: Startujący w 4. pola Gollob "założył" rywali na wirażu i szybko uciekł na kilkanaście metrów. Spokojnie mógł mijać linię mety na jednym kółku. Na kresce walkę o dwa punkty stoczyli Harris i Jonsson. Lepszy był Harris. Bjerre bez punktu.

16. bieg: Dobry start Protasiewicza z pierwszego pola, ale objechał go Woffinden. Trzeci Andersen, a stawkę zamknął Lindgren.

17. bieg: Dobry start Miedzińskiego. Pewnie dowiózł trzy punkty do mety. Drugi Woffinden, trzeci Harris, a ostatni Hancock traci szanse na awans.

18. bieg: Protasiewicz wygrywa start i na dystansie broni się przed atakami Pedersena. Trzeci Holta, a ostatni Jonsson, który dzisiaj kompletnie zawiódł.

19. bieg: Znów słaby start Hampela, a na dystansie wyprzedził tylko Bjerre'a. Wygrał Crump, który zwycięstwo zapewnił sobie atakiem na dystansie, dzięki któremu wyprzedził Andersena.

20. bieg: Gollob na starcie uciekł rywalom. Mroczka, który zastąpił Holdera, stracił panowanie nad motorem i uderzył w Zetterstroma. Ten upadł na obojczyk. Ucierpiał także Lindgren, który robił wszystko, aby nie wjechać na upadających rywali. Dwie karetki na torze. Mocno poobijany Mroczka wykluczony z powtórki. W niej pewna jazda Golloba, drugi Lindgren, a dopiero trzeci Zetterstrom, który traci szanse na półfinał.

Kolejność końcowa

1. Tomasz Gollob (Polska) 24 (3, 3, 3, 3, 3, 3, 6)

2. Rune Holta (Polska) 19 (3, 3, 2, 3, 1, 3, 4)

3. Jarosław Hampel (Polska) 15 (3, 3, 1, 3, 1, 2, 2)

4. Jason Crump (Australia) 15 (3, 2, 3, 2, 3, 2, 0)

5. Hans Andersen (Dania) 9 (1, 2, 2, 1, 2, 1)

6. Nicki Pedersen (Dania) 8 (w, 1, 2, 2, 2, 1)

7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 7 (2, 0, 0, 3, 2, 0)

8. Adrian Miedziński (Polska) 6 (2, 1, 0, w, 3, 0)

9. Chris Holder (Australia) 6 (1, 2, 3, u, -)

10. Magnus Zetterstrom (Szwecja) 6 (1, 0, 3, 1, 1)

11. Fredrik Lindgren (Szwecja) 6 (1, 2, 1, 0, 2)

12. Greg Hancock (USA) 6 (2, 1, 2, 1, 0)

13. Piotr Protasiewicz (Polska) 5 (0, 0, 0, 2, 3)

14. Chris Harris (Wielka Brytania) 5 (2, 1, 0, 1, 1)

15. Kenneth Bjerre (Dania) 4 (0, 3, 1, 0, 0)

16. Andreas Jonsson (Szwecja) 3 (0, 0, 1, 2, 0)

17. Artur Mroczka (Polska) 0 (-, -, -, -, w)

R2. Maciej Janowski (Polska) ns

Klasyfikacja generalna po czterech eliminacjach:

1. Tomasz Gollob (Polska) 78

2. Jarosław Hampel (Polska) 75

3. Kenneth Bjerre (Dania) 59

4. Jason Crump (Australia) 58

5. Rune Holta (Polska) 49

6. Andreas Jonsson (Szwecja) 46

7. Hans Andersen (Dania) 46

8. Nicki Pedersen (Dania) 44

9. Chris Holder (Australia) 41

10. Magnus Zetterstroem (Szwecja) 37

11. Chris Harris (W. Brytania) 36

12. Greg Hancock (USA) 34

13. Fredrik Lindgren (Szwecja) 33

14. Emil Sajfutdinow (Rosja) 27

15. Tai Woffinden (W. Brytania) 22

16. Janusz Kołodziej (Polska) 12

17. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 6

18. Adrian Miedziński (Polska) 6

19. Piotr Protasiewicz (Polska) 5

20. Matej Kus (Czechy) 3

21. Leon Madsen (Dania) 3

22. Nicolai Klindt (Dania) 1

23. Lubos Tomicek (Czechy) 0

24. Zdenek Simota (Czechy) 0

25. Artur Mroczka (Polska) 0

Pozostałe turnieje GP:

10 lipca - Cardiff (Wielka Brytania)

14 sierpnia - Malilla (Szwecja)

28 sierpnia - Gorican (Chorwacja)

11 września - Vojens (Dania)

25 września - Terenzano (Włochy)

9 października - Bydgoszcz (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje