Reklama

Reklama

Gedania 1922 będzie współpracować z Muzeum II Wojny Światowej

Obchodząca w przyszłym roku jubileusz stulecia Gedania dba zarówno o swą przeszłość i jak i przyszłość. Klub będzie współpracował z Muzeum II Wojny Światowej.

W piątek 15 stycznia 2021 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy między KS Gedania 1922 i Muzeum II Wojny Światowej (MIIŚW). To ruch ze wszech miar logiczny. II Wojna Światowej rozpoczęła się w Gdańsku na Westerplatte, a muzeum zajmuje się promowaniem wojennej i przedwojennej historii Polski i regionu. W przedwojennym Wolnym Mieście, Klub Sportowy Gedania była ostoją polskości w zniemczonym wtedy Gdańsku.

Reklama

- Polscy sportowcy walczyli na wszystkich frontach. Bronili Polski w 1939 roku, byli żołnierzami podziemnej Armii Krajowej. W czasie wojny zginęło 65 polskich olimpijczyków. Na tej karcie historii swoje słowa, swoje zdania zapisali też przedwojenni zawodnicy KS Gedania - powiedział dyrektor muzeum, Karol Nawrocki.

Klub Sportowy Gedania został założony we wrześniu 1922 r. W klubie początkowo działała tylko sekcja piłki nożnej. Z czasem działalność poszerzała się o kolejne dyscypliny, w tym lekkoatletykę, strzelectwo, tenis, boks, piłkę ręczną, hokej na lodzie i kolarstwo. Gedania dysponowała też dwoma obiektami sportowymi z boiskami piłkarskimi, kortami tenisowymi i strzelnicą. W 1928 r. klub zrzeszał około 550 osób, współpracował z innymi polskimi organizacjami.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

- Myślę, że ci wszyscy gedaniści, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, patrząc w tej chwili na nasze działania czują się usatysfakcjonowani. Organizując klub Gedania 1922 - taką nazwę mamy od 2006 r. - przyjęliśmy też motto "Historia zobowiązuje". To motto w dniu dzisiejszym się dopełniło" - oświadczył prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 Władysław Barwiński.

Zawarta w piątek umowa o współpracy  zakłada, że Muzeum II Wojny Światowej stało się partnerem klubu Gedania 1922. Obie instytucje będą m.in. współpracować przy organizacji przypadającej za rok 100. rocznicy klubu.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano m.in. wydanie okolicznościowej książki, odsłonięcie alejki historycznej oraz mecz towarzyski Gedanii 1922 z jednym z zespołów piłkarskiej Ekstraklasy.

Dowiedz się więcej na temat: Gedania | Muzeum II Wojny Światowej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje