Reklama

Reklama

Funaki wygrał w Sapporo

Japończyk Kazuyoshi Funaki wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Ze względu na obfite opady śniegu organizatorzy odwołali drugą serię, uznając wyniki pierwszej za końcowe.

Drugie miejsce zajął Austriak Thomas Morgenstern, a trzeci był Norweg Roar Ljoekelsoey.

Po zakopiańskich konkursach, skoczkowie przenieśli się do Japonii, gdzie na skoczni Okurayama rozegrano wieczorny konkurs. Pod olimpijskim obiektem nie było tłumów, bo zaledwie około 1000 widzów obserwowało zmagania zawodników.

W związku z małą liczbą zawodników zgłoszonych do konkursu, organizatorzy nie musieli przeprowadzać kwalifikacji, stąd w pierwszej serii wystartowało wielu słabych zawodników. Przy gęsto padającym śniegu, pierwsi skoczkowie notowali bardzo krótkie odległości. Po skoku dwudziestego zawodnika sędziowie przerwali na chwilę zawody i zdecydowali, że Kazuya Yoshioka, Kimo Yliriesto i Kazuyoshi Funaki powtórzą swoje skoki na końcu stawki, gdyż mieli gorsze warunki na rozbiegu.

Reklama

Długie skakanie rozpoczęło się od startu Thomasa Morgensterna, który wylądował na 135,5 metrze i z notą 143,9 objął prowadzenie. Po nim skoczył Roar Ljoekelsoey, który uzyskał 132 metry, a jako ostatni przystąpił do rywalizacji Martin Hoellwarth. Austriak za skok 131,5 metrów uzyskał notę 136,7 pkt co dawało mu trzecie miejsce.

Kiedy ta trójka już myślami była przy podium na belce startowej pojawili się zawodnicy, którzy sędziowie zmusili do powtórzenia skoku. Drugą szansę znakomicie wykorzystał Kazuyoshi Funaki, który wylądował na 135 metrze i 0,1 pkt wyprzedził Morgensterna.

Druga seria zawodów została przerwana po skoku piętnastego zawodnika z finałowej "30". Sędziowie z uwagi na złe warunki pogodowe odwołali serię finałową i podarowali gospodarzom zwycięstwo ich ulubieńca. Funaki ostatni raz wygrał konkurs Pucharu Świata 6 marca 1999 roku, kiedy to triumfował w zawodach w Lahti.

Do Sapporo nie pojechała reprezentacja Polski, a także m.in. lider PŚ Fin Janne Ahonen, Czech Jakub Janda, Fin Matti Hautamaeki, Niemcy Michael Uhrmann i Georg Spaeth oraz Austriacy Andreas Widhoelzl i Wolfgang Loitzl.

Zobacz wyniki konkursu w Sapporo oraz Klasyfikacja generalna Pucharu Świata.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL