Reklama

Reklama

Euro: Czas na Polskę i Ukrainę

Po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii uwaga UEFA skupi się na organizacji kolejnego turnieju - w 2012 o prymat na Starym Kontynencie 16 drużyn walczyć będzie w Polsce i na Ukrainie.

"Rozpoczyna się nowy okres w przygotowaniach do turnieju. Skończyło się Euro-2008 i to już historia. Teraz oczy całej Europy zwrócone są na Polskę i Ukrainę, które zorganizują kolejne mistrzostwa" - powiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

Do tej pory UEFA rzadko wypowiadała się o turnieju w Polsce i na Ukrainie. Zgodnie z polityką organizacji nie chciała bowiem odwracać uwagi od zawodów w obu alpejskich krajach.

"Myśleliśmy o tym, by promować w czasie mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii projekt Euro 2012. Był pomysł, by przed meczem finałowym 29 czerwca w Wiedniu przed stadionem było 250 hostess ubranych w narodowe barwy, które kibicom wręczałyby zaproszenia do Polski i na Ukrainę w 2012 roku. Mieliśmy już nawet pozwolenie wiedeńskiego magistratu, ale niestety nie dostaliśmy zgody UEFA. Nie wolno bowiem reklamować kolejnej imprezy na mistrzostwach, które jeszcze nie dobiegły końca" - wyjaśnił minister Drzewiecki.

Reklama

Teraz jednak przygotowania do kolejnego turnieju stały się dla UEFA priorytetem. W środę szef Europejskiej Unii Piłkarskiej, Michel Platini odwiedzi Polskę i spotka się między innymi z prezydentem Lechem Kaczyński, premierem Donaldem Tuskiem oraz Komitetem Organizacyjnym, w skład którego wchodzą między innymi ministrowie i prezydenci miast-organizatorów. Dzień później z podobną wizytą uda się na Ukrainę.

W trakcie trwania Euro-2008 zebrał się w Wiedniu Komitet Sterujący UEFA i omawiany był postęp prac przygotowawczych w Polsce i Ukrainie. Zdaniem prezesa PZPN, Michała Listkiewicza wydźwięk spotkania był pozytywny - władze europejskiej piłki zauważają i doceniają wysiłki organizatorów przyszłych ME.

Włoskie media przygotowały serię artykułów sugerujących, że UEFA odbierze Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw. Jak zapewnił kilkakrotnie Platini takich planów obecnie nie ma. Nie można jednak wykluczyć, że w przypadku wyraźnego braku postępu prac UEFA wróci do tematu. Ostrzegł jednak przed opóźnieniami w budowie stadionów narodowych w Warszawie i Kijowie.

Turniej rozgrywany będzie latem 2012 roku - najprawdopodobniej w czerwcu. UEFA rozważa jednak przesunięcie imprez rangi mistrzowskiej na sierpień, by piłkarze mieli więcej czasu na wypoczynek po trudach sezonu. Nie wiadomo jednak, czy ta decyzja wejdzie w życie przed ME-2012.

Początek eliminacji przypadnie na jesień 2010 roku - rozpoczną się bowiem dopiero po zakończeniu mistrzostw świata w RPA. Wcześniej dojdzie tylko do losowania grup eliminacyjnych. Polska i Ukraina wystąpią na turnieju w roli gospodarzy i nie muszą zdobywać kwalifikacji.

Dowiedz się więcej na temat: Polsko! | Ukraina | UEFA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy