Reklama

Reklama

Euro 2012: Na stadionach pojawią się stewardzi

Wyszkoleni stewardzi pojawią się na polskich stadionach podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. PZPN kończy prace nad programem szkolenia takich osób, które w przyszłości będą pracować także w polskich klubach.

Wyszkoleni stewardzi pojawią się na polskich stadionach podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. PZPN kończy prace nad programem szkolenia takich osób, które w przyszłości będą pracować także w polskich klubach.

Posiadanie kompetentnych służb informacyjno-porządkowych będzie od sezonu 2011/2012 kolejnym wymogiem licencyjnym klubów ekstraklasy i 1. ligi, co postanowił zarząd PZPN uchwałą z 23 września.

Dyrektor turnieju finałowego Euro-2012 w Polsce Adam Olkowicz jest przekonany, że kluby poradzą sobie z nowym obowiązkiem.

"W 2002 roku na zarządzie PZPN mówiliśmy, że muszą być zadaszone stadiony, podgrzewane murawy, wydzielone sektory dla mediów. Sami do końca nie wierzyliśmy, że kluby spełnią te warunki. Ale okazało się, że można. Teraz też tak będzie. Na naszych stadionach będą pracować odpowiednio przeszkoleni ludzie. Wielkiej filozofii w tym nie ma" - powiedział Olkowicz na spotkaniu z dziennikarzami.

Reklama

UEFA krytycznie ocenia jakość stewardingu na polskich stadionach. Ten stan ma zmienić program szkoleniowy, który przygotowały PZPN i spółka Euro 2012 Polska we współpracy z UEFA i Europejskim Stowarzyszeniem Szefów Bezpieczeństwa na Stadionach Piłkarskich (ESSMA). Program powstał pod nadzorem prof. Steve'a Frosdicka, uznawanego za największy autorytet w dziedzinie szkolenia stewardów i kierowników ds. bezpieczeństwa w Europie.

We wrześniu wybrani kandydaci na tzw. supertrenerów uczestniczyli w tygodniowym szkoleniu w Wielkiej Brytanii. Podglądali pracę służb informacyjno-porządkowych w różnych warunkach, podczas meczów na stadionach Arsenalu i Milwall. Na Emirates Stadium panuje wzorowy porządek, a stewardzi Arsenalu są stawiani za wzór. Z kolei na obiekcie Milwall kibice często sprawiają kłopoty, co zmusza służby porządkowe do intensywniejszych działań.

Zimą pięciu supertrenerów rozpocznie szkolenia trenerów wybranych przez polskie kluby, a ci z kolei przeszkolą kandydatów na stewardów. Ten ostatni etap jest zaplanowany na luty 2011 roku.

Stewardzi będą posiadać kompetencje m.in. w zakresie podstaw psychologii, udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwa pożarowego. Na zakończenie zajęć otrzymają certyfikaty i będą figurować w bazie danych PZPN.

Nowe służby informacyjno-porządkowe mają być swoistym "dziedzictwem", które pozostanie w Polsce po Euro-2012

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL