Reklama

Reklama

Ergowiosła 2012: Drugie z rzędu zwycięstwo Pawła Szurmieja

Białorusin Paweł Szurmiej po raz drugi z rzędu zwyciężył we Wrocławiu w międzynarodowych mistrzostwach Polski na ergometrze wioślarskim. Drugi był Michał Szpakowski, a trzeci Bartosz Zabłocki. Wśród zawodniczek triumfowała Agata Gramatyka.

Białorusin Paweł Szurmiej po raz drugi z rzędu zwyciężył we Wrocławiu w międzynarodowych mistrzostwach Polski na ergometrze wioślarskim. Drugi był Michał Szpakowski, a trzeci Bartosz Zabłocki. Wśród zawodniczek triumfowała Agata Gramatyka.

Szurmiej przyznał, że do zawodów przygotowywał się zaledwie kilka tygodni, dlatego jest bardzo zadowolony zarówno ze zwycięstwa jak i z uzyskanego czasu.

- Zdrowie i kondycję mam po rodzicach, dlatego chyba nie potrzebowałem aż tak intensywnych treningów; wystarczyła godzina dziennie przez ostatni miesiąc - mówił.

Szpakowski, wioślarz ósemki mężczyzn, która we wrześniu w Bułgarii zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, do Szurmieja stracił ok. trzech sekund. - Paweł jest piekielnie mocny i jeszcze mi do niego trochę brakuje - przyznał.

Pytany o przygotowania do igrzysk w Londynie Szpakowski odpowiedział, że cały zespół zakończył dopiero zgrupowanie w Hiszpanii, a już w drugiej połowie lutego wyjeżdża na drugi obóz przygotowawczy, tym razem do Portugalii.

Reklama

- Wtedy też rozpoczniemy pierwsze treningi na wodzie. Przed samym występem na olimpiadzie jestem bardzo pozytywnie nastawiony. Jedziemy tam po to, żeby zająć jak najwyższe miejsce na podium - podkreślił.

Ciężkie treningi czekają także Julię Michalską i Magdalenę Fularczyk, które w dwójce podwójnej zdobyły w 2009 r. złoty medal mistrzostw świata. We Wrocławiu Michalska była druga, a Fularczyk trzecia; tytuł obroniła Agata Gramatyka.

- Nie udało się wygrać, ale jestem pewna, że to dobry wynik. Muszę jeszcze mocniej trenować i uważać, żeby nie przytrafiły się jakieś kontuzje. Do tych zawodów właściwie się nie przygotowywałyśmy, bo jesteśmy cały czas w mocnym treningu. Przed nami jeszcze jedno zgrupowanie, a treningi na wodzie zaczynamy 5 marca. W planach mamy dwa starty w regatach Pucharu Świata i jeden w innych zawodach międzynarodowych - powiedziała Michalska.

W sobotę we Wrocławiu startowało ponad 200 zawodników i zawodniczek - amatorów i zawodowców. Oprócz wyścigów seniorów odbyły się także starty juniorów, studentów, weteranów i osób niepełnosprawnych. Zawodnicy rywalizowali w grupach dwunastoosobowych.

Pierwszą edycję mistrzostw Polski na ergometrze sekcja wioślarska klubu AZS Politechnika Wrocławska zorganizowała w 1992 r. W 2010 jedną z atrakcji był pojedynek Rańdy z Mariuszem Pudzianowski, a rok temu odbyła się kwesta na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci oraz aukcja, na której licytowany był plakat z podpisami mistrzów i wicemistrzów olimpijskich w wioślarstwie.

Medaliści międzynarodowych mistrzostwach Polski na ergometrze wioślarskim:

mężczyźni

waga ciężka

1. Paweł Szurmiej (Białoruś) 5.49,5

2. Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz) 5.52,1 3. Bartosz Zabłocki (Posnania RBW Poznań) 5.52,5

waga lekka

1. Paweł Rańda (AZS Politechnika Wrocław) 6.11,8

2. Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica) 6.14,4

3. Bartłomiej Pawełczak (Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz) 6.18,2

kobiety

waga ciężka

1. Agata Gramatyka (AZS AWF Warszawa) 6.47,4

2. Julia Michalska (Tryton Poznań) 6.50,6

3. Magdalena Fularczyk (Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz) 6.52,7

waga lekka

1. Sylwia Liśkiewicz (WTW Warszawa) 7.22,4

2. Magdalena Kwaśniewska (WTW Warszawa) 7.29,4

3. Joanna Dorociak (WTW Warszawa) 7.34,7

klasyfikacja klubów

1. Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz 230 pkt

2. WTW Warszawa 172

3. AZS Politechnika Wrocław 79

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL