Reklama

Reklama

Ekstraliga żużlowa: Faworytem zespół z Tarnowa

Bardzo interesująco zapowiadają się ruszające tradycyjnie w wielkanocny poniedziałek rozgrywki żużlowej ekstraligi - z nowym regulaminem, sponsorem tytularnym i aż dziesięcioma drużynami, z których większość zgłasza medalowe aspiracje.

W powszechnej opinii zdecydowanym faworytem jest klub Azoty Tauron Tarnów, który dokonał najbardziej spektakularnych transferów. Pozyskał dwóch aktualnych mistrzów świata - seniorów Grega Hancocka i juniorów Macieja Janowskiego - oraz trenera Marka Cieślaka. Po dwóch latach występów w leszczyńskiej Unii powrócił do Tarnowa wychowanek Jaskółek, dwukrotny indywidualny mistrz Polski Janusz Kołodziej.

Atutem tarnowian, oprócz utytułowanych zawodników, będzie z pewnością Cieślak, który w poprzednim sezonie z Falubazem Zielona Góra zdobył mistrzostwo kraju, a z reprezentacją obronił Drużynowy Puchar Świata.

Reklama

Po odejściu Hancocka i Cieślaka Falubazowi trudno będzie powtórzyć ubiegłoroczny sukces. Do zespołu dołączyli Rune Holta, Łukasz Jankowski i Krzysztof Jabłoński, a drużynę poprowadzi Rafał Dobrucki, który w ubiegłym roku zakończył sportową karierę.

Stabilny skład ma inny z kandydatów do medalu Unia Leszno. Liderem pozostanie Jarosław Hampel, a najważniejsze zmiany to powrót braci Przemysława i Piotra Pawlickich, którzy w ubiegłym sezonie jeździli w pierwszoligowej Polonii Piła, oraz odejście Kołodzieja (do Unii Tarnów) i Adama Skórnickiego (przeszedł do pierwszoligowej Lechmy Start Gniezno).

Celem Stali Gorzów jest awans do finału. Największym atutem gorzowian pozostaje Tomasz Gollob. Z klubu odeszli dwaj obcokrajowcy - Duńczyk Nicki Pedersen przeszedł do Lotosu Wybrzeże Gdańsk, a Hans Andersen do pierwszoligowego GTŻ-u Grudziądz. Przyszli natomiast Krzysztof Kasprzak (z Azotów Tauron Tarnów) i Michael Jepsen Jensen (z Unibaksu Toruń).

Najciekawszym transferem Unibaksu było przejście z Lotosu Wybrzeża Gdańsk aktualnego indywidualnego wicemistrza świata juniorów Darcy Warda. Zespół opuściło w oknie transferowym dwóch zawodników - Rune Holta i Michael Jepsen Jensen. Niezmiennie w Unibaksie startować będą filary zespołu: Adrian Miedziński i Ryan Sullivan.

W porównaniu z poprzednimi latami diametralnie zmienił się regulamin rozgrywek. Ekstraliga została powiększona z ośmiu do dziesięciu zespołów, wprowadzono ograniczenia dla zawodników występujących w cyklu Grand Prix. Od tego sezonu w każdej drużynie może być tylko jeden uczestnik mistrzostw świata, co spowodowało wiele ruchów transferowych. Nie wszyscy znaleźli zatrudnienie w elicie, niektórzy będą się ścigać w pierwszej lidze.

Rozgrywki zostały podzielone na dwie części. W pierwszej zespoły będą rywalizowały według klasycznej tabeli ligowej (pozostają punkty bonusowe), a w drugiej czołowa czwórka będzie walczyć o medale (dwa półfinały - mecz i rewanż oraz dwumecz finałowy).

Zespoły z miejsc 5-8 zakończą sezon na rundzie zasadniczej, a te z pozycji 9-10 spotkają się w dwumeczu o uniknięcie bezpośredniego spadku. Wygrany z tej dwójki zmierzy się jeszcze później w barażu z drugą drużyną pierwszej ligi.

Od tego sezonu przez trzy lata sponsorem tytularnym ekstraligi będzie spółka energetyczna ENEA.

Program meczów 1. kolejki (wszystkie w poniedziałek):

Azoty Tauron Tarnów - Betard Sparta Wrocław (15.00, sędzia Wojciech Grodzki)

Polonia Bydgoszcz - Stelmet Falubaz Zielona Góra (16.00, Jerzy Najwer)

Unia Leszno - Dospel CKM Włókniarz Częstochowa (16.00, Krzysztof Meyze)

Lotos Wybrzeże Gdańsk - PGE Marma Rzeszów (16.00, Leszek Demski)

Stal Gorzów - Unibax Toruń (18.30, Piotr Lis)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama