Reklama

Reklama

Dwa lata Witolda Bańki. Sport się rozwija i to nie jest czcze gadanie i tania propaganda

Sport pod rządami Prawa i Sprawiedliwości rozwija się i nie jest to tylko czcze gadanie czy tania propaganda. Witold Bańka okazał się najlepszym ministrem sportu od lat. Resort wreszcie zajął się sportem powszechnym, wyczynowym i zaczął inwestować w infrastrukturę. Oto najważniejsze osiągnięcie resortu sportu.

Postawienie na sport powszechny

Wreszcie dostrzeżono, że bez troski o najmłodszych nie doczekamy się zdrowego społeczeństwa. Na wielkie uznanie zasługuje program SKS, który w 2017 roku objął 270 tysięcy dzieci, obejmując pod 81 procent gmin. W przyszłym roku dzięki wsparciu PKN Orlen SKS-y będą dalej rozwijane i mają objąć teren całego kraju.
Nie ma przyszłych sukcesów bez zadbania o małe kluby. To właśnie z niewielkich miejscowości pochodzi najwięcej utalentowanych sportowców. Teraz dodatkowe środki na organizację zgrupowań, zakup sprzętu czy wynagrodzenie trenerów zapewnia uruchomiony w 2016 roku program "Klub". Dofinansowanie z niego otrzymało 3351 organizacji sportowych. Co warte podkreślenia od czasu objęcia rządów przez PiS nakład na sport powszechny zwiększył się o 93 procent.

Reklama

Troska o sport wyczynowy

Uprawianie sportu na profesjonalnym poziomie wiąże się z dużymi kosztami. W czasach, gdy prywatny biznes niechętnie garnie się do rozwoju łożenia kasy, rękę wyciągnęły spółki Skarbu Państwa. Uchwalony ponad rok temu Kodeks Dobrych Praktyk Sponsoringowych otworzył takim potentatom jak Orlen, Lotos czy PZU otwartą drogę do inwestowania w sport. Spokojny trening i przygotowania na odpowiednim poziomie zapewnia też Team 100. Ministerstwo sportu razem z Polską Fundacją Narodową objęło stypendiami 127 najbardziej zdolnych młodych sportowców. W 2017 roku zdobyli oni dla Polski 98 medali na imprezach mistrzowskich.
Ministerstwo zadbało też o pierwszych trenerów naszych mistrzów. Resort Bańki wypłaca pierwszemu szkoleniowcowi 10 tysięcy złotych nagrody, gdy jego były podopieczny zdobędzie medal mistrzostw świata lub Europy.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych

- Sport jest świetnym elementem rehabilitacji i aktywizacji osób niepełnosprawnych - podkreśla Bańka. Za słowami ministra idą dodatkowe pieniądze. W przyszłym roku będzie ich o 127 procent więcej niż do tej pory.

Tak dla "czystego" sportu

Dzięki nowatorskiej ustawie o zwalczaniu dopingu w sporcie i powołaniu nowoczesnej agencji antydopingowej Polska stała się wyznacznikiem trendów w walce z nieuczciwymi sportowcami. W nagrodę Bańka został reprezentantem Rady Europy w Światowej Organizacji Antydopingowej, a w 2019 roku Katowice będą gospodarzem konferencji antydopingowej. Zapadną na niej najważniejsze decyzje w aspekcie walki z dopingiem, zostaną wybrane nowe władze i powstanie nowy kodeks antydopingowy.
Ministerstwo bierze się także za zarządzanie w polskich związkach sportowych. Niedługo zostanie ogłoszony Kodeks Dobrego Zarządzania w Sporcie. Ministerstwo wreszcie zaczyna uświadamiać federacjom, że dofinansowanie z budżetu państwa to przywilej a nie prawo. 

Rozwój infrastruktury

Do 2019 roku ministerstwo przeznaczy ponad 1,8 miliarda złotych na obiekty sportowe. W tym czasie powstało i powstanie około 3000 nowych obiektów, od małych boisk czy pływalni po hale sportowe. Największą do tej pory inwestycją jest hala lodowa w Tomaszowie Mazowieckim, za ministerialną kasę wyremontowano też Wielką Krokiew czy zamontowano tory lodowe na skoczni w Wiśle-Malince. W najbliższych latach powstanie też 3000 Otwartych Stref Aktywności.

KO

Dowiedz się więcej na temat: Witold Bańka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje