Reklama

Reklama

DTM. Koncern Audi wycofuje się z serii wyścigowej

Niemcy piszą o szokującej informacji i trudno się dziwić. Audi własnie ogłosiło, że wycofuje się z serii wyścigowej Deutsche Tourenwagen Masters po sezonie 2020. Ta decyzja stawia pod znakiem zapytania przyszłość DTM, w którym na placu boju miałby pozostać tylko koncern BMW. To właśnie w samochodzie tej marki, choć nie w zespole fabrycznym, w tym sezonie będzie debiutował Robert Kubica.

Jakby ciosów było mało, bo sezon z powodu pandemii koronawirusa w ogóle jeszcze się nie rozpoczął, koncern Audi właśnie - posługując się metaforą - zdetonował ładunek.

Decyzja jest tym bardziej szokująca, że nie była spodziewana. Jeszcze w poniedziałek rano dział prasowy Audi działał w pełnym rozkwicie, gdy znienacka popołudnie przyniosło tak ponury komunikat.

Szok jest wyczuwalny w reakcji szefa DTM Gerharda Bergera.

- Dzisiaj jest trudny dzień dla sportów motorowych w Niemczech i Europie. Bardzo żałuję decyzji Audi o wycofaniu się z DTM w 2021 roku. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza. Przyszłość DTM będzie bardzo zależeć od tego, jak partnerzy i sponsorzy zareagują na tę decyzję. Tym bardziej oczekuję teraz, że Audi zrealizuje planowane wyjście odpowiednio, odpowiedzialnie i we współpracy - powiedział sternik serii wyścigowej, znanej pod obecną nazwą od dwóch dekad, a założonej w 1984 roku.

Reklama

Niemiecki gigant motoryzacyjny swoją decyzję argumentuje zmianą strategii, która teraz będzie w pełni związana z rozwojem serii przyszłości, czyli aut elektrycznych. Pojawia się także czynnik ekonomiczny, spowodowany koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości i podołaniu wyzwaniom gospodarczym, wywołanym globalną pandemią koronawirusa.

W minionym sezonie pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyli kierowcy Audi. Wygrał Rene Rast, a drugi był Nico Mueller. Miejsce na podium uzupełnił zawodnik fabrycznego teamu BMW Marco Wittmann. Generalnie, przez wszystkie lata, koncern Audi był nieodzownie związany z DTM, wręcz kształtując tę serię. Liczby nie kłamią. Audi zdobyło 23 tytuły mistrzowskie, w tym jedenaście wśród kierowców. Pojedynczo odniosło 114 zwycięstw, zanotowało 345 podiów, 106 razy pole position i 112 najszybszych okrążeń.

W swojej niedługiej historii DTM już borykał się z poważnym kryzysem, który doprowadził do kilkuletniej likwidacji. Jak będzie teraz?

Z punktu widzenia polskich kibiców na pewno martwi przyszłość Roberta Kubicy. Polak przed tym sezonem ze swoimi partnerami, na czele z koncernem Orlen, postawił właśnie na DTM licząc, że dzięki temu w najbliższej przyszłości znów będzie się ścigał. Na obecną chwilę nowy sezon w ogóle jeszcze nie został zainaugurowany, a teraz nie wiadomo, co wydarzy się z prestiżową serią po 2020 roku, a wraz z tym jaki los czeka 35-letniego rodaka...

Art

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje