Reklama

Reklama

Danuta Dmowska-Andrzejuk powołana na ministra sportu

Mamy nowego ministra sportu! Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Danutę Dmowską-Andrzejuk na to stanowisko w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Dmowska-Andrzejuk zastąpiła na stanowisku ministra sportu Witolda Bańkę, który został szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

Ministerstwo Sportu było jedynym resortem, który podczas powoływania nowego rządu Morawieckiego - 15 listopada - nie został obsadzony. Tymczasowo funkcję ministra pełnił sam premier.

We wtorek Morawiecki poinformował, że kandydatką na ministra sportu jest Dmowska-Andrzejuk, była mistrzyni świata w szpadzie.

- Cieszę, że na stanowisko ministra sportu pan premier wybrał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej ważnej funkcji - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent powiedział, że cieszy się z zakończenia okresu formowania rządu po ostatnich wyborach parlamentarnych.

- Cieszę się, że to wszystko odbywa się w sposób tak stabilny. A przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi i bardzo się cieszę, że na to ważne stanowisko ministra sportu w polskim rządzie wybrał i wskazał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej ważnej funkcji - powiedział.

Podkreślił, że minister Danuta Dmowska-Andrzejuk jest przede wszystkim wspaniałym polskim sportowcem.

- Jest to, śmiało można powiedzieć, wielka kariera sportowa, a w związku z tym także i znajomość sportu światowego, polskiego, ale przede wszystkim sportu profesjonalnego, właściwie od podszewki - powiedział prezydent. - Zwłaszcza, że jest to znajomość sportu nie tylko od strony zawodnika, ale - biorąc pod uwagę także i losy życiowe pani minister - jest to znajomość polskiego i światowego sportu także od strony organizacyjnej i trenerskiej - dodał prezydent.

- Nie mam w związku z tym żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o znajomość materii, którą pani minister ma się zajmować i o dobre prowadzenie spraw polskiego sportu udało się znaleźć (...) ministra sportu, który z całą pewnością doskonale spełni pokładane nadzieje - powiedział Duda.

Dmowska-Andrzejuk pierwszy sukces odniosła w wieku 15 lat, wygrywając zawody Challenge Witt we Wrocławiu. Rok później została mistrzynią Polski juniorek. Rok 2004 przyniósł jej pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięciokrotnie (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata - była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku.

Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi został wicemistrzynią globu w drużynie. Na podium mistrzostw Europy w tej konkurencji stała trzykrotnie - na najwyższym stopniu ponownie w Lipsku w 2010 roku, a po srebrnych medalach w 2005 i 2009 roku.

Rafał Białkowski, Monika Zdziera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama