Reklama

Reklama

Czerniak błyszczy pod okiem Kizierowskiego

Jednym z pierwszych bohaterów pływackich mistrzostw Polski na krótki basenie w Gorzowie Wielkopolskim jest Konrad Czerniak. Młody zawodnik odebrał w czwartek rekord kraju na 50 m stylem dowolnym (21,38) najlepszemu w historii polskiego pływania sprinterowi - Bartoszowi Kizierowskiemu.

Czerniak we wrześniu 2008 roku przeprowadził się do Hiszpanii, gdzie trenuje pod okiem... Kizierowskiego. W tym czasie zdołał odebrać swojemu mentorowi najlepszy wynik na 50 m zarówno na długiej, jak i na krótkiej pływalni.

Reklama

"To trochę sprawka strojów startowych, które są teraz dużo lepsze. Ciężko byłoby, poprawić ten rekord bez nich. One bardzo dużo dają - przewagę psychiczną i w wodzie. Mieliśmy okazję dwa tygodnie temu pływać w Madrycie bez nich - tylko w majtkach. Czasy były trochę gorsze" - powiedział Czerniak.

Czerniak pierwszy telefon po występie zamierzał wykonać do rodziców, a w następnej kolejności czekała rozmowa z Kiezierowskim.

"Najpierw do rodziców, ponieważ spodziewają się relacji. Później zadzwonię do Bartka, pochwalę się i mam nadzieję, że się ucieszy. Może doda mu to motywacji - on startuje w sobotę w mistrzostwach Hiszpanii na 50 m kraulem. Jeszcze nie jest przesądzone, kto ten rekord będzie miał" - powiedział PAP Czerniak.

20-letni zawodnik nie zmierzy się z najlepszymi pływakami Europy w Stambule. Trener podjął decyzję, że jego podopieczni udadzą się w grudniu na obóz wysokogórski do Sierra Nevada. To kluczowy element przygotowań do mistrzostw Europy na długim basenie w Budapeszcie (sierpień 2010).

"Nie jedziemy do Stambułu - wracamy do Madrytu ciężko trenować. Mistrzostwa kolidowałyby z obozem w górach. Były rozmowy na ten temat i nie mam żalu do trenera" - wyjaśnił.

"Pod jego okiem poczyniłem duży postęp. W ciągu roku z odległej pozycji na świecie wskoczyłem na 11 miejsce. Nie było łatwo i musiałem włożyć w to dużo wysiłku. Ale opłacało się, choć wspiąć się jeszcze wyżej będzie ciężko" - dodał.

Czerniak pozytywnie ocenia decyzję FINA o rezygnacji z superstrojów.

"Każdy zawodnik odczuje różnicę i wyniki będą słabsze. Może się trochę w pływaniu pozmieniać. Mam nadzieję, że będzie dobrze - ja wolę pływać w samych spodenkach. Myślę, że to będzie bardziej uczciwe" - zakończył rekordzista kraju.

Dowiedz się więcej na temat: zawodnik | 50+ | rekord | czerniak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje